Zaproszenie na Przysięgę

Utworzono: wtorek, 30, lipiec 2019

Szanowni Państwo,

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, ma zaszczyt zaprosić wszystkich mieszkańców powiatu garwolińskiego na uroczystą przysięgę wojskową, która odbędzie się w niedzielę, tj. 04.08.2019r. o godzinie 12:00 na placu przed Starostwem Powiatowym w Garwolinie. Blisko 150 żołnierzy 6 MBOT złoży uroczystą przysięgę, która będzie początkiem ich wojskowej służby.

Przysięga rozpocznie się o godz. 12.00 na placu przed Starostwem Powiatowym w Garwolinie.Przysięgę na sztandar złoży blisko 150 żołnierzy, którzy kończą szkolenie podstawowe i tym samym rozpoczną trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych prowadzonych w systemie weekendowym. Wśród przysięgających są m.in.: uczniowie i studenci, nauczyciele, mechanik lotniczy, pracownik muzeum, dziennikarka, specjalista BHP, pielęgniarz i pielęgniarka, rolnik oraz wicestarosta.

Przysięgającym towarzyszyć będą Terytorialsi, którzy przeszli szkolenie wyrównawcze. Oficjalną część uroczystości zakończy defilada pododdziałów 6 MBOT.

Po zakończeniu części oficjalnej przewidziana jest prezentacja sprzętu wojskowego, pojazdów będących na wyposażeniu mazowieckiej brygady oraz będzie możliwość przy wojskowej grochówce porozmawiać z Terytorialsami o misji i zadaniach WOT, a także dowiedzieć się, jak zostać żołnierzem tej formacji.

W ciągu przeszło dwóch tygodni spędzonych na poligonie żołnierze poznali podstawy wyszkolenia indywidualnego żołnierza lekkiej piechoty: topografię, przetrwanie na polu walki, obsługę broni oraz udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej. Przed przysięgą przeszli również sprawdzian swoich nabytych umiejętności, czyli „pętlę taktyczną”. Składający przysięgę żołnierze zostali powołani do służby 20 lipca br. i zasilą nowo formowany 65 batalion lekkiej piechoty w Pomiechówku podległy pod 6 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej.

Dla kogo WOT?

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to poza Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi, Marynarką Wojenną oraz Wojskami Specjalnymi - piąty rodzaj sił zbrojnych. WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na najlepszych, polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej.

O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno kobiety jak i mężczyźni, nie pełniący do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści. Mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. WOT jest miejscem dla tych, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody.

Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT jest świetnym balansem pomiędzy życiem rodzinnym, zawodowym i możliwością służby dla Polski.

Dodatkową zaletą Terytorialnej Służby Wojskowej jest wspieranie indywidualnych predyspozycji, talentów i zainteresowań ochotników za pośrednictwem organizowanych kursów specjalistycznych.

Dla dużej części naszych żołnierzy bardzo istotne jest to, że mogą oni pełnić służbę w pobliżu miejsca zamieszkania.

Na zainteresowanie służbą wpływ mają innowacyjne metody i narzędzia szkoleniowe stosowane w WOT. Nowym podejściem jest wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz funkcjonariuszy jednostek antyterrorystycznych w ramach Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, które szkolą instruktorów w WOT.

Żołnierze w WOT przechodzą jedno z dwóch rodzajów szkoleń wstępnych: dla kandydatów, którzy nie byli w wojsku (16-dniowe) oraz dla rezerwistów (8-dniowe). Szkolenie w WOT to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy.

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni 20 500 żołnierzy, w tym 17 400 ochotników oraz 3 100 żołnierzy zawodowych.

***

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiegoherbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp z siedzibą w Grójcu, 62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku i 65 blp w Pomiechówku. Brygadą dowodzi płk Grzegorz Kaliciak, oficer z 26-letnim doświadczeniem, uczestnik misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.

Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem brygady jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy OT. Mazowieccy Terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administracje lokalną.