Upamiętnienie przez Powiat Garwoliński bohaterów z 1920 roku.

Utworzono: piątek, 16, sierpień 2019

image002

Garwolin, obchody Święta Wojska Polskiego i 99.rocznicy Cudu nad Wisłą. Rocznicowe świętowanie połączone było z przypadającym na dzień            15 sierpnia Świętem Wojska Polskiego. W Kościele obchodzono natomiast święto Wniebowzięcia NMP.

Na powiatowe obchody 99. rocznicy Cudu nad Wisłą zaprosili: starosta powiatu garwolińskiego Mirosław Walicki, wicestarosta powiatu garwolińskiego Iwona Kurowska, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Garwolinie płk Sławomir Głowiński.

W rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami 15 sierpnia 1920r., już od czasów II Rzeczpospolitej, obchodzono w sierpniu Święto Wojska Polskiego. O ważnej rocznica pamiętał dziś, jak zawsze Garwolin. W czwartek, 15 sierpnia o godz. 10.00 w Kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny. Kazanie wygłosił prepozyt garwolińskiej kolegiaty ks. Stanisław Szymuś.

Po nabożeństwie, w asyście pocztów sztandarowych i orkiestry dętej OSP Garwolin, liczne grono uczestników uroczystości przeszło pod obelisk Marszałka Piłsudskiego. Po przywitaniu zgromadzonych gości, głos zabrała wicestarosta powiatu garwolińskiego Iwona Kurowska.
- 99 lat temu wydarzył się Cud nad Wisłą. My wierzący mówimy, że to Pan Bóg wziął w obronę Polskę i polskich żołnierzy, że Matka Najświętsza, która także dzisiaj ma swoje wielkie święto stanęła po stronie swoich synów, swoich córek, chłopców i dziewcząt, polskich żołnierzy. Dzięki tej najwyższej pomocy możliwy był ten piękny cud polskiego zwycięstwa nad bolszewikami, ale nie byłoby tego cudu, gdyby nie polskie wojsko, polscy żołnierze, geniusz ich dowódców, męstwo żołnierzy a przede wszystkim umiejętności jednych i drugich. … To jest nasza wielka historia, to jest nasze wielkie polskie zwycięstwo, także epizod w historii Garwolina, bo Garwolin był wskazywany przez generała Rozwadowskiego jako jedno z dwóch potencjalnych miejsc, gdzie mieli się gromadzić polscy żołnierze. Wybrano tę drugą lokalizację, ale Garwolin w historii również funkcjonuje...
Następnie głos zabrał poseł Grzegorz Woźniak – 18. bitwa świata. Świat światem, ale dla nas Polaków to jest chyba ta pierwsza i najważniejsza. Ich było wiele w historii, ciężko nam gradować dzisiaj, które są te pierwsze, ale wczujmy się w lata 1920r., ten czas po zaborach, gdzie byliśmy narodem zniszczonym, który chciano wykorzenić. Bolszewicy wiedzieli, kiedy zaatakować Polskę i Europę.  W czasie, kiedy po wojnie wyczerpane kraje zastanawiają się jak zdobyć kromkę chleba, wtedy należy uderzyć. Zrobili to po raz kolejny… Ale ziemia Polska i naród polski pokazał, że można po raz kolejny dać odpór…… - mówił parlamentarzysta.

Jak co roku delegacje złożyły kwiaty pod kamieniem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W uroczystości udział wzięli: kombatanci i organizacje kombatanckie, poczty sztandarowe, księża, poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, Wicestarosta Iwona Kurowska, radni powiatowi, miejscy i gminni, burmistrzowie, komendanci i inspektorzy administracji, dyrektorzy jednostek organizacyjnych i oświatowych, harcerze, młodzież szkolna, mieszkańcy ziemi garwolińskiej, byli i obecni żołnierze.