Dożynki Gminno - Parafialne

Utworzono: poniedziałek, 26, sierpień 2019

image105image011 copy copy

Obyczaj dożynkowy jest symbolem życia i pracy rolnika. 25 sierpnia odbyły się Dożynki Miasta i Gminy Pilawa w Gocławiu, Dożynki Gminno - Parafialne w Woli Łaskarzewskiej oraz Parafialne Dożynki sołectw należących do Kolegiaty Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Rolnicy nie szczędzili potu i trudu, by przynieść tegoroczne plony ziemi do ołtarza. Podczas Mszy św. poświęcone zostały okazałe wieńce dożynkowe i pachnące bochny chleba.

Po oficjalnym otwarciu dożynek i okolicznościowych przemówieniach gospodarzy uroczystości rozpoczął się ceremoniał dożynkowy. Słowa uznania i podziękowania w Dożynkach Gminnych w Gocławiu skierował do rolników włodarz powiatu garwolińskiego.

- Mimo, że wszystko wokół się zmienia, to jedno pozostaje niezmienne – trud pracy rolnika. Trud pracy, który od wielu lat, od pokoleń pozostaje taki sam – rolnicy nie mają urlopów, nie maja niedziel, nie mają do kogo się poskarżyć, na nich spoczywa największy ciężar tego by całe społeczeństwo – Ojczyzna, mogła powiedzieć, że ma stabilny rozwój, że mamy co jeść. (…) Bardzo chciałbym pogratulować i podziękować najpierw rolnikom, ale też tym, którzy pracowali przy wypieku chlebów dożynkowych, tworzeniu wieńców dożynkowych. Oprócz tego, że jest to owoc naszej pracy, Państwa pracy to jest to oznaka tego, że miejscowość, wieś jest wspólnotą i tą wspólnotę budują strażacy ochotnicy, koła gospodyń wiejskich, mieszkańcy. Współpraca i wspólnota doprowadzi do tego, że nasza Ojczyzna będzie dobrze się rozwijać – mówił starosta powiatu garwolińskiego Mirosław Walicki.

Również w Woli Łaskarzewskiej uczestniczyliśmy w tym jakże ważnym święcie dla rolników.

Starostwo Powiatowe z okazji dorocznego święta plonów życzy wszystkim rolnikom, by spotkali się z należnym im szacunkiem a ich praca była źródłem dumy i satysfakcji. To Wam rolnikom dziękujemy za chleb, który przez cały rok będzie gościł na polskim stole. Z tym chlebem niesiecie nadzieję.