Utworzono: poniedziałek, 04, lipiec 2011

glowne3 lipca odbyły się już VIII Mazowieckie Zawody Sikawek Strażackich. Garwolin stał się miejscem sportowej rywalizacji oddziałów z ochotniczych straży pożarnych.

Spotkaniom takim jak to przyświeca piękny i szlachetny cel. Są okazją do prezentacji działalności ochotniczego pożarnictwa, kultury środowisk wsi i małych miasteczek.

Popularyzują i integrują ruch strażacki wokół historii i tradycji pożarnictwa. Już sama organizacja zawodów okazała się mocnym impulsem do ratowania wiekowego strażackiego sprzętu. Zawody Sikawek Strażackich to żywa lekcja historii pożarnictwa na Mazowszu. Wzbudza coraz większe zainteresowanie mieszkańców nie tylko tego regionu, ale także publiczności spoza województwa.

W niedziele, mimo wyjątkowo niesprzyjających warunków do rywalizacji w zawodach stanęła w tym roku rekordowa liczba drużyn. W dotychczasowej historii zawodów, nie startowało tyle oddziałów. Ta ilość świadczy o popularności tych zawodów, a jednocześnie o determinacji strażaków w prezentowaniu naszej historii i tradycji związanej z ratownictwem, z gaszeniem pożarów – powiedział podczas zawodów Prezes Powiatowego Zarządu Oddziału ZOSP RP dh Stefan Gora – Wicestarosta Garwoliński. Do współzawodnictwa stanęło 30 oddziałów ochotników z całego Mazowsza, a także gościnnie 2 drużyny z województwa lubelskiego. Powiat Garwoliński reprezentowały drużyny z jednostek OSP w Garwolinie, Leszczynach, Kozicach, Niecieplinie, Puznówce, Woli Rębkowskiej i Zabruzdach. Pozostali strażacy przybyli z powiatów: białobrzeskiego, lipskiego, mińskiego, ryckiego, siedleckiego, węgrowskiego, wołomińskiego, zwoleńskiego i żyrardowskiego.

Uroczystego otwarcia dokonał Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Mazowieckiego dh Antoni Tarczyński. Zawodnicy rywalizowali w konkurencji ćwiczenia sprawnościowo – bojowego oraz w konkursie prezentacji historycznej.

W skład komisji sędziowskiej weszli: sędzia główny - st. bryg. Maciej Kalinowski, techniczny - mł. Bryg. Witold Łabajczyk, sędzia startowy - st. kpt. Jan Słodkowski oraz sędziowie prezentacji historycznej - kierownik Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu Zbigniew Todorski, doktor nauk historycznych z Uniwersytetu w Siedlcach Rafał Dmowski i kolekcjoner Mieczysław Janiec.

W ćwiczeniach sprawnościowo – bojowych trzy pierwsze miejsca zajęły:

I miejsce – oddział OSP Garwolin pod dowództwem dh Roberta Maszkiewicza

II miejsce – oddział OSP Bartniki pod dowództwem dh Krzysztofa Sobczyka

III miejsce – oddział OPS Garwolin pod dowództwem dh Pawła Rosiaka

W konkursie prezentacji historycznej trzy pierwsze miejsca zajęły:

I miejsce – oddział OSP Wyśmierzyce pod dowództwem dh Sławomira Góreckiego

II miejsce – oddział OSP Budziska pod dowództwem dh Piotra Gajewskiego