Powiat Garwoliński ludowo i tradycyjnie

Utworzono: środa, 11, wrzesień 2019

image002image005image012image010

Dnia 8 września odbył się konkurs i realizacja zadania pn.: "Powiat Garwolinski ludowo i tradycyjnie. Powiatowy przegląd piosenek / zespołów ludowych oraz prezentacja i degustacja tradycyjnych potraw ludowych".

Celem konkursu na tradycyjne potrawy regionalne była prezentacja kuchni regionalnej i tradycyjnej Mazowsza, aktywizacja Kół Gospodyń Wiejskich oraz mieszkańców z terenu powiatu, aktywizacja i pobudzanie kreatywności uczniów klas o profilu gastronomicznym, wymiana doświadczeń i przepisów, zebranie przepisów i receptur potraw, które posłużą w przyszłości do przygotowania książki kucharskiej, budowa więzi wewnątrz społeczności lokalnych oraz promocja Powiatu Garwolińskiego. W konkursie udział wzięło 14 Kół Gospodyń Wiejskich oraz 3 szkoły o profilu gastronomicznym. Wyniki przedstawiają się następująco:

• I miejsce Zespół Szkół Miętne,
  • II miejsce Zespół Szkół nr 2 w Garwolinie,
  • III miejsce Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Żelechowie,
  • I miejsce KGW Pogorzelanki,
  • II miejsce KGW Goździczanki,
  • III miejsce KGW Stary Kębłów.
  • I miejsce KGW Kolonia Unin,
  • II miejsce KGW Zgórze,
  • III miejsce KGW Lipowianki.

W ramach tego samego konkursu odbył się przegląd na najlepsze wykonanie piosenek ludowych. Do konkursu przystąpiło sześć Kół Gospodyń Wiejskich tj. Lipowianki, Uninianki, KGW w Trojanowie, w Zgórzu, Kolonii Unin, KGW Miastkowianki oraz Gminny Klub Seniora w Garwolinie. Najlepsze według komisji były:

Było o co walczyć, nagrody były bardzo atrakcyjne to czeki o równowartości 3000, 2000 i 1000 za I, II, III miejsce na sprzęt AGD lub RTV dla danego koła. Organizacja przeglądu oraz ufundowanie tak atrakcyjnych nagród było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2, Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2004 - 2020.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, szczególnie gorąco jego laureatom. To dzięki Państwu pasji i pracy Ziemia Garwolińska rozbrzmiewa i smakuje ludowo i tradycyjnie.

logo copy