Wigilia Podwyższenia Krzyża Świętego - Msza św. w intencji pomordowanych w Lisich Jamach

IMG 8386 copyIMG 8403 copy

„Lisie Jamy” zwane garwolińskimi Palmirami, gdzie w latach 1942-1944 niemieccy żołnierze rozstrzelali ponad 2,5 tys. ludzi różnych narodowości.

13 września b.r. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Miętnem ks. Jerzy Janowski celebrował Mszę Świętą w intencji poległych w lesie „Kotwica”. Podczas homilii proboszcz parafii nawiązał do wiary jaką miały ofiary rozstrzelań oraz do siły i odwagi młodzieży, która stanęła w obronie krzyży w Miętnem w 1983r. Wskazał młodym ludziom, że właśnie takie osoby z naszych miejscowości są wzorami do naśladowania. Po nabożeństwie zgromadzeni udali się do miejsca pamięci „Lisie Jamy”, by tam złożyć kwiaty oraz uczcić wszystkich tych, którzy w latach 1942-1944 zginęli i zostali pochowani w masowych grobach. To miejsce pamięci jest szczególne. Nie ma w powiecie garwolińskim drugiego miejsca, w którym zginęłoby tak wielu ludzi. Ginęli Polacy, także ci pochodzenia romskiego i żydowskiego oraz jeńcy radzieccy, ludzie, którzy byli patriotami, byli niewinni, którzy zostali wyciągnięci często z domu i w odwecie przez Niemców zostali zamordowani tutaj lub w okolicach. Po wyzwoleniu masowe groby oznakowano i upamiętniono. „Zapisów dotyczących tego miejsca jest niestety niedużo. Są to przede wszystkim zapisy ludzi, którzy relacjonowali to co widzieli i słyszeli" - mówiła Iwona Kurowska Wicestarosta Powiatu Garwolińskiego. Miejsce to jak i pomnik, który został rozebrany z powodu budowy drogi ekspresowej są cały czas pod kontrolą i zostaną godnie uhonorowane po otwarciu nowej drogi- artykułował Poseł Grzegorz Woźniak.

Tu leżą polegli nasi bohaterowie