W Maciejowicach głośno o nadwiślańskiej tradycji

Utworzono: wtorek, 17, wrzesień 2019

IMG 8939

W ubiegłą niedzielę w Maciejowicach odbył się Festiwal Tradycji Powiśla Maciejowickiego. Ta folkowa impreza przyciągnęła wielu mieszkańców Powiatu Garwolińskiego i pasjonatów kultury ludowej.

Już od godziny trzynastej mieszkańcy Powiatu Garwolińskiego i Gminy Maciejowice tłumnie przybywali na festiwal. Na początku dyrektor GOK w Maciejowicach Marek Ziędalski wprowadził zgromadzonych w nastrój wydarzenia opisując najważniejsze tradycje Powiśla Maciejowickiego. Następnie w kilku słowach do uczestników festiwalu zwrócił się wójt gminy Tomasz Kwiatkowski. W trakcie wydarzenia głos zabrali także poseł Grzegorz Woźniak, wicestarosta Iwona Kurowska oraz dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego Magdalena Sałata.

Część artystyczną otworzył występ zespołu „Obereczek” działającego przy Publicznej Szkole Podstawowej w Antoniówce Świerżowskiej. Kolejnym punktem wydarzenia była inscenizacja wesela nadwiślańskiego, przygotowana i wyreżyserowana przez Jadwigę Krześniak. Po dwugodzinnym spektaklu na scenie wystąpiła kapela ludowa „Mazowszanie” a zaraz po niej zespół pieśni i tańca „Powiśle”.

Od godziny 18.00 do później nocy trwała potańcówka „na dechach” w rytmach muzyki ludowej. Całemu festiwalowi towarzyszyła degustacja potraw regionalnych przygotowana przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Maciejowice.