Obchody Święta Wojska Polskiego i Święta Czynu Chłopskiego w 91. Rocznice „Cudu nad Wisłą”

Utworzono: wtorek, 16, sierpień 2011

m15 sierpnia w Garwolinie odbyły się uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego oraz Święta Czynu Chłopskiego w 91. Rocznicę „Cudu nad Wisłą”.  Niech ten cud jedności trwa jak najdłużej, bo jak mówił Marszałek Piłsudski „Ojczyzna, to wielki, zbiorowy obowiązek” – przemawiał podczas uroczystości Starosta Garwoliński Marek Chciałowski. W obchodach wzięli udział przedstawiciele samorządu terytorialnego, organizacji kombatanckich i żołnierskich, służb mundurowych, szkół i instytucji, oddziałów Polskiego Stronnictwa Ludowego, harcerze oraz mieszkańcy Powiatu Garwolińskiego i Miasta Garwolin.

Obchody uroczystości 15 sierpnia  rozpoczęły się w Garwolinie mszą świętą w kolegiacie Przemienia Pańskiego, której przewodniczył Prepozyt ks. Ryszard Andruszczak. Następnie barwny korowód z orkiestrą OSP Garwolin na czele, udał się pod obelisk Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono wieńce ku czci zabitych w walce o wolność Ojczyzny. Minutą ciszy uczczono również pamięć i oddano hołd poległym i pomordowanym podczas wojen światowych oraz żołnierzom, którzy polegli na misjach walcząc o pokój poza granicami naszego kraju.W okolicznościowym przemówieniu Starosta Garwoliński Marek Chciałowski przypomniał genezę bitwy z 1920 roku - jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata. Wspólnym wysiłkiem wszystkich warstw społecznych doszło do  „Cudu nad Wisłą”. Trzeba ratować ojczyznę. Trzeba jej oddać wszystko, majątek, krew i życie, bo ta ofiara po stokroć się opłaci. Uratujemy państwo od niewoli i hańby – kontynuował wspominając słowa odezwy ówczesnego premiera Rządu Obrony Narodowej Wincentego Witosa z 30 lipca 1920r.  Budujmy nasze małe ojczyzny, bo jak mówi stare polskie przysłowie „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje”. Pokażmy, że Powiat Garwoliński jest inny, że potrafimy rozmawiać, mówić wspólnym językiem. Niech ten cud jedności trwa jak najdłużej, bo jak mówił Piłsudski  „Ojczyzna, to wielki, zbiorowy obowiązek”. 15 sierpnia  to święto Wojska Polskiego, Czynu Chłopskiego, święto rolników, święto chłopów. Ludzi, którzy stanęli przed laty do walki, aby bronić naszego kraju. Pamiętajmy o nich – powiedziała obecna na uroczystościach Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Ewa Orzełowska. Na patriotyczne uroczystości do Garwolina przybyli również Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, parlamentarzyści Stanisława Prządka i Krzysztof Borkowski, prezes Powiatowego Zarządu Polskiego Stronnictwa Ludowego w Garwolinie Ryszard Smolarek. Dalsze uroczystości odbyły się w Sali kinowej CSiK w Garwolinie. W części artystycznej wystąpił  Garwoliński Sekstet Kameralny pod dyrekcją Juliana Czaporowskiego oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Żołnierze Września 1939” Garnizonu Dęblin. Organizatorem uroczystości był Zarząd Powiatu Garwolińskiego, Wojskowa Komenda Uzupełnień i Zarząd Powiatowy Polskiego Stronnictwa Ludowego w Garwolinie.

Za pomoc finansową oraz rzeczową dziękujemy zakładom mięsnym Ł-meat, Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Garwolinie oraz Bankom Spółdzielczym w Garwolinie i Łaskarzewie.