Przejdź do treści
Brak grafik

Seminarium dla stowarzyszeń i organizacji pozarządowych 30.09.2020 r.

Utworzono: piątek, 02, październik 2020

IMG 4110 copy

30 września 2020 roku w Starostwie Powiatowym w Garwolinie odbyło się seminarium szkoleniowe dla organizacji pozarządowych oraz kół gospodyń wiejskich z terenu powiatu garwolińskiego. W seminarium pt."Jak budować współpracę na poziomie lokalnym? Kreowanie zasobów lokalnych", które odbyło się w ramach programu Mazowsze Lokalnie.

IMG 4119 copyIMG 4143

Seminarium otworzył Wicestarosta Powiatu Garwolińskiego, Marek Ziędalski. Wicestarosta zadeklarował otwartość na szeroką współpracę i poinformował o konsultacjach „Rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi na 2021 rok”.

Następnie głos zabrała Pani Elżbieta Woźniak-Sionek. Zostały omowione możliwości finansowania działań organizacji pozarządowych i kół gospodyń wiejskich ze środków ministerialnych. Poinformowała, że z inicjatywy wicepremiera prof. Piotra Glińskiego, Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego, rząd planuje wsparcie III sektora w ramach nowego Programu FIO na lata 2021-2030. Głównym celem Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich „NOWEFIO” będzie zwiększenie zaangażowania obywateli w życie publiczne. Budżet programu zostanie zwiększony w stosunku do poprzednich edycji z 60 mln do 80 mln złotych rocznie. Powiedziała, że Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego jest rządową agencją wykonawczą oferującą wiele programów, mających za zadanie wspierać tworzenie się silnego społeczeństwa obywatelskiego.

Seminarium poprowadził Hubert Pasiak, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku, który poruszył tematykę współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi, kwestie twórczej diagnozy zasobów lokalnych i tworzenia współpracy na poziomie lokalnym, współpracy z otoczeniem, zarządzania organizacją, itd. Ostatnia część seminarium, to prezentacja Andrzeja Rybus-Tołłoczko, doradcy Siedleckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, współprzewodniczącego Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, który omówił kwestie współpracy samorządu województwa mazowieckiego z NGO oraz formalno-prawne aspekty funkcjonowania kół gospodyń wiejskich oraz ich rolę w budowaniu zasobów lokalnych.

IMG 4163IMG 4180
Po prelekcjach uczestnicy spotkania mieli możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji z zaproszonymi ekspertami. Seminarium animacyjne zostało zorganizowane we współpracy Starostwa Powiatowego w Garwolinie oraz realizatorów programu „Mazowsze Lokalnie”.
Zadanie publiczne „Mazowsze Lokalnie” jest współfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz zadanie „Mazowsze Lokalnie 2020” jest sfinansowane ze środków z budżetu województwa mazowieckiego.

IMG 4183IMG 4126

 

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews