20-lecie parafii p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie

Utworzono: wtorek, 30, sierpień 2011

m26 sierpnia, w Święto Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, parafia p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie świętowała jubileusz 20-lecia powstania. Z tej okazji uroczystej mszy świętej dziękczynnej przewodniczył Biskup Siedlecki Zbigniew Kiernikowski.

Parafia p. w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie została erygowana 15 sierpnia 1991 roku, dekretem z dnia 6 sierpnia 1991 roku, wydanym przez ks. bp. Jana Mazura, Ordynariusza Diecezji Siedleckiej. Została ona wydzielona z parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Pierwsze prośby o utworzenie parafii wystosował ks. Henryk Bujnik. Budowę murowanej kaplicy rozpoczęto już we wrześniu 1991 roku Konsekracji kościoła parafialnego dokonał 29 czerwca 2002 roku ks. kardynał Józef Glemp, prymas Polski, w asyście ks. bp Henryka Tomasika i bp. seniora Jana Mazura. Parafię od momentu utworzenia do sierpnia 2003 roku prowadził proboszcz ks. kan. Bogdan Krawczyk. Od 2004 roku proboszczem parafii jest ks. kan. Julian Jóźwik.

Uroczystość w 20-lecie istnienia parafii rozpoczęła się wspomnieniem historii budowy. O godz. 18.00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia koncelebrowana przez 21 kapłanów, na czele z ks. biskupem Zbigniewem Kiernikowskim, ks. prałatem Bogdanem Krawczykiem, ks. prałatem Julianem Jóźwikiem, ks. prałatem Henrykiem Bujnikiem i ks. prałatem Ryszardem Andruszczakiem. Przed rozpoczęciem nabożeństwa władze samorządowe - Starosta Garwoliński Marek Chciałowski, Burmistrz Miasta Garwolin Tadeusz Mikulski oraz Wójt Gminy Garwolin Tomasz Łysiak podziękowali księdzu biskupowi Zbigniewowi Kiernikowskiemu za życzliwość i duszpasterską opiekę okazywaną tej parafii i całej Ziemi Garwolińskiej. W imieniu Rady Parafialnej głos zabrali przedstawiciele wspólnoty parafialnej, państwo Hanna i Mariusz Siudowscy. Po mszy świętej ksiądz biskup poświęcił tryptyk przedstawiający błogosławionego Jana Pawła II, ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i księdza Jerzego Popiełuszkę.