Dożynki Powiatowo - Gminne Miętne 2011

Utworzono: poniedziałek, 05, wrzesień 2011

m

4 września  2011 roku w Miętnem na terenie Zespołu Szkół Rolniczych odbyły się uroczystości dożynkowe Powiatu Garwolińskiego i Gminy Garwolin pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Uroczystość „Święta Plonów” to piękna polska tradycja, szczególny dzień zamykający całoroczny trud pracy rolnika i jego rodziny. Dożynki to również wspaniała okazja do przypominania zwyczajów i tradycji związanych ze świętowaniem końca okresu żniw.

Organizatorami tegorocznych dożynek byli: Samorząd Powiatu Garwolińskiego, Samorząd Gminy Garwolin i Zespół Szkół Rolniczych w Miętnem. Uroczystości zainaugurowała msza św. w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Świętego Krzyża w Miętnem, koncelebrowana przez Proboszcza Parafii ks. Jerzego Janowskiego. Podczas uroczystej liturgii zebrani wierni dziękowali za tegoroczne plony i złożyli w ofierze dziękczynne dary. Po nabożeństwie barwny dożynkowy korowód przemaszerował przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Trąbek na plac ZSR, gdzie oficjalne uroczystości dożynkowe rozpoczęły się przemówieniami Starosty Garwolińskiego Marka Chciałowskiego i Wójta Gminy Garwolin Tomasza Łysiaka oraz zaproszonych gości wśród których znaleźli się m.in. poseł Stanisława Prządka, Ryszard Smolarek w imieniu Wicepremiera Waldemara Pawlaka i Tadeusz Głuchowski w imieniu Dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie. Po ceremoniale dożynkowym w wykonaniu uczniów ZSR i dzieleniu się chlebem, w imieniu posła Czesława Mroczka głos zabrał Wicestarosta Stefan Gora. Starostami tegorocznych dożynek byli państwo

Agnieszka i Leszek Kurkowie z Ewelina. W trakcie trwania dożynek nastąpiło wręczenie odznaczeń oraz ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursach: „Zasłużony dla Rolnictwa”, „Piękna Zagroda Wiejska”, „Bezpieczne gospodarstwo rolne” oraz dla najlepszych producentów mleka w Powiecie Garwolińskim przez OSM Garwolin i SM Ryki. Na scenie odbyły się również występy artystów ludowych: Koła Gospodyń Wiejskich z Wólki Ostrożeńskiej, Zespołu Ludowego „Iwowianki” z Iwowego, Zespołu Ludowego z Gończyc oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Bursztyn” z Białorusi. Tradycyjną atmosferę dożynek podkreślały regionalne stoiska, kolorowe stragany, wystawy płodów rolnych, sprzętu rolniczego, degustacje, pokazy zabytkowych motocykli oraz koni i wiele innych atrakcji. Wieczorem zgromadzoną publiczną bawił zespół „BOYS”. Wśród przybyłych gości byli również m.in. Wiceprezes Agencji Rynku Rolnego Artur Brzóska, Sekretarz Powiatu Jerzy Piesio, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Teresa Zofia Bąk oraz Dariusz Owczarczyk, Zastępca Wójta Gmint Garwolin Dariusz Mucha, Przewodniczący Rady Gminy Garwolin Jerzy Szewczyk, Starosta Rycki Stanisław Jagiełło, radni powiatowi, wójtowie i burmistrzowie wraz z przewodniczącymi rad i wielu innych znamienitych gości.

Chcemy serdecznie podziękować sponsorom zarówno za wsparcie rzeczowe jak i finansowe: Zakłady Mięsne „Łmeat-Łuków” S.A., Brüggen Polska Sp. z o.o., Piekarnia i Cukiernia Tadeusz i Marek Górscy z Sulbin, Zakłady Piekarskie Oskroba Sp. z o.o. z Celestynowa, K.W.S. Żabczyńscy, P.H.U.P. Sp. J. z Łaskarzewa, Piekarnia Frankowski z Garwolina, Piekarstwo S.J Henryk Mianowski, Firma Coca-cola, Firma Eko-lider, Firma Plast-Bet. Dziękujemy również Urzędowi Marszałkowskiemu za wsparcie finansowe tegorocznych dożynek.