72. rocznica wybuchu II wojny światowej i bombardowania miasta Garwolin

Utworzono: poniedziałek, 12, wrzesień 2011

glowneStarosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski, Burmistrz Miasta Garwolin Tadeusz Mikulski, Wojskowy Komendant Uzupełnień ppłk. Mirosław Łyżwa oraz organizacje kombatanckie, 8 września zorganizowali w Garwolinie uroczystości patriotyczne upamiętniające 72. rocznicę wybuchu II wojny światowej i bombardowania miasta.

72 lata temu Polska została podstępnie zaatakowana przez wojska hitlerowskie. Heroiczna walka jaką wtedy podjęło społeczeństwo budzi dziś szacunek i stanowi wzór patriotyzmu. Wspominając tamte czasy oddajemy hołd ich ofiarom. Dla Garwolina druga wojna światowa rozpoczęła się rankiem 8 września. Obchody rocznicy rozpoczęto od złożenia wieńców i kwiatów na cmentarzu wojennym w Garwolinie. Następnie wszyscy zebrani udali się do kolegiaty p. w. Przemienienia Pańskiego. Mszę św. w intencji poległych i pomordowanych odprawił ks. Mariusz Zaniewicz. Po nabożeństwie uroczystości kontynuowano w sali kinowej Centrum Sportu i Kultury. Swoimi przeżyciami z okresu wojennego podzielił się Antoni Garwoliński. Na bazie jego wspomnień i Bronisławy Korony-Dedecjusz uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie zaprezentowali spektakl słowno – muzyczny nawiązujący do tamtych dni, przygotowany pod kierunkiem Małgorzaty Wójcik-Wojciechowskiej i Andrzeja Ostolskiego. W obchodach udział wzięli m.in. Starosta Garwoliński Marek Chciałowski, Wicestarosta Stefan Gora, Sekretarz Starostwa Jerzy Piesio, Burmistrz Miasta Garwolin Tadeusz Mikulski, zastępca Wójta Gminy Garwolin Dariusz Mucha, w imieniu posłanki Stanisławy Prządki - Halina Ziendalska, przedstawiciele środowisk kombatanckich, szkół, instytucji publicznych i służb mundurowych, Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 1. Pułku Strzelców Konnych oraz radni miasta i powiatu.