Profil Kierowcy Zawodowego

Kierowca wykonujący przewozy drogowe osób i rzeczy, ubiegający się o dokonanie do prawa jazdy wpisu 95 musi pobrać z właściwego urzędu PKZ.  Również aby wymienić prawo jazdy z wpisem kodu 95 (kierowca zawodowy) należy pobrać z właściwego urzędu PKZ.

W tym celu należy wypełnić WNIOSEK w urzędzie ( wzór wniosku dostępny również na stronie internetowej )

Ważne!  Jeśli KIEROWCA nie mieszka w Polsce, a jedynie wykonuje przewóz lub mas zamiar pracować, na rzecz podmiotu mającego siedzibę na terenie Polski, składa wniosek na KKK (Karta Kwalifikacji Kierowcy).

PKZ (Profil Kierowcy Zawodowego) jest to indywidualny numer każdego kierowcy zawodowego. Dzięki PKZ można rozpocząć szkolenie w ramach kwalifikacji wstępnej, wstępnej przyspieszonej, wstępnej uzupełniającej, uzupełniającej przyspieszonej, szkolenia okresowego oraz przystąpić do egzaminu.

Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:

• kolorową i aktualną fotografię o wym. 3,5 x 4,5 cm ,
  • prawo jazdy ,
  • dowód osobisty lub paszport;
  • orzeczenie lekarskie (zaświadczenie) stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych ,do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy wraz z kserokopią;
  • orzeczenie psychologiczne stwierdzające brak przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy ,
  • świadectwo kwalifikacji zawodowej potwierdzające uzyskanie kwalifikacji wstępnej lub szkolenia okresowe wraz z kserokopią (jeśli uzyskałeś wcześniej w formie papierowej);
  • dowód opłaty.

Ważne: dokumenty muszą być przedstawione w urzędzie w oryginale

Miejsce złożenia dokumentów:

Wydział Komunikacji w Garwolinie

ul. Mazowiecka 26

08-400 Garwolin

Opłata:

Za wymianę prawa jazdy należy uiścić opłatę.

Wpłat można dokonać:

1. W punkcie opłat znajdującym się w budynku Starostwa
  2. Przelewem na konto :
  • 100zł  - nr konta (nazwa odbiorcy-Powiat Garwoliński) 68 1020 4476 0000 8802 0022 4790 tytułem –opłata za prawo jazdy

Potwierdzenie opłaty należy dostarczyć do Wydziału Komunikacji w Garwolinie (osobiście lub kopię potwierdzenia przesłać na adres e-mail: wydz.komunikacji@garwolin-starostwo.pl)

Termin i sposób załatwienia

Wniosek należy złożyć osobiście. Czas oczekiwania na nowy dokument prawa jazdy to kilka – kilkanaście dni od dnia wpływu elektronicznej informacji o ukończonym szkoleniu lub egzaminie (jeśli był wymagany). W tym czasie będzie przygotowywane prawo jazdy.

O tym, czy prawo jazdy jest już gotowe do odbioru w urzędzie  można  się dowiedzieć wchodząc na stronę www.info-car.pl.

Klauzula inormacyjna

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami Dz.U. 2011 nr 30 poz. 151