Konferencja edukacyjna „WYCHOWANIE KU WARTOŚCIOM”

Utworzono: poniedziałek, 19, wrzesień 2011

DSC 0986 800x578W sobotę 17 września br. w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II odbyła się konferencja edukacyjna pn. „Wychowanie ku wartościom”. Organizatorami konferencji było Towarzystwo „Przywrócić Dzieciństwo” – Koło Terenowe „ Pilawa” oraz Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Garwolinie. Patronat honorowy objęli Burmistrz Miasta i Gminy Pilawa Albina Łubian oraz Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski.

Starosta Powiatu Garwolińskiego rozpoczął swoje wystąpienie od minuty ciszy za poległych i pomordowanych w dniu 17 września 1939 w trakcie napaści Rosji Sowieckiej na Polskę.

Wystąpienie Starosty:

Szanowni Państwo,

Jan Paweł II powiedział: „W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem, o to, ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał, aby więc poprzez wszystko co ma, co posiada umiał bardziej i pełniej być człowiekiem, to znaczy, ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugim, ale i dla drugich”.

Niejednokrotnie zadajemy sobie w dzisiejszych czasach pytanie: Jak wychowywać dzieci i młodzież? Zastanawiamy się, co jest przyczyną dominacji okrucieństwa i agresji we wzajemnych relacjach międzyludzkich. Poszukujemy sposobów powrotu do dawnych idei altruizmu, szlachetności i szacunku dla ludzkiego działania.

Wzbudzanie i kształtowanie określonych wartości odbywa się w toku procesu wychowania. Chociaż podstawowym środowiskiem, które kształtuje system wartości dzieci i młodzieży, jak rodzina, to również szkoła, środowisko czy grupa rówieśnicza ma ogromny wpływ na wychowanie młodego człowieka. Dlatego też wychowanie jest tak złożonym , bogatym procesem, wymagającym stałej troski i uwagi nas wszystkich.

Już po raz kolejny jesteśmy na konferencji poświeconej wychowaniu. W czasie poprzednich spotkań poruszane były najważniejsze kwestie dotyczące kształtowania postawy dzieci i młodzieży: zagrożenia wynikające z uzależnień, poszukiwanie partnerów w procesie wychowawczym, narastająca przemoc i agresja.

Również dzisiaj, jak wynika z programu konferencji, będzie to czas poświecony młodemu człowiekowi i jego problemom. System wartości człowieka kształtuje się stopniowo, w miarę rozwoju i dorastania. Młodzież często czuje się zagubiona, napotyka na sprzeczne hasła, poszukuje i jest narażona na odnajdywanie negatywnych wartości, które nie są społecznie akceptowane.

We współczesnym świecie istotne jest, by już najmłodszym dzieciom wskazywać właściwy system wartości, który pozwoli im żyć ciekawie i jednocześnie uczciwie funkcjonować w społeczeństwie.

Konferencje takie, jak obecna, to działanie profilaktyczne. Zdecydowanie korzystniej jest pracowicie kształtować właściwy system wartości wśród młodych ludzi niż usuwać negatywne skutki szkodliwych, często okrutnych i bezmyślnych działań podejmowanych przez nieprzygotowaną do życia młodzież.

Życzę Państwu owocnej pracy w poszukiwaniu dróg dotarcia do serc współczesnej młodzieży.