Ochotnicza Straż Pożarna w Garwolinie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Utworzono: poniedziałek, 19, wrzesień 2011

IMG 50908 września odbyła się uroczystość nadania imienia oraz odsłonięcia pomnika nowego patrona Ochotniczej Straży Pożarnej w Garwolinie – marszałka Jozefa Piłsudskiego. W strażackim święcie wziął udział Starosta Garwoliński Marek Chcialowski, Wicestarosta Stefan Gora i Sekretarz Jerzy Piesio. W imieniu Zarządu Powiatu obdarowali strażaków pamiątkowymi obrazami.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie oraz przemarszem strażaków i zaproszonych gości pod pomnik żołnierzy Armii Krajowej i pomnik polskich więźniów rozstrzelanych  w 1944 roku w pobliżu mostu, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Następnie korowód przeszedł na plac przed garwolińską Ochotniczą Strażą Pożarną, gdzie kontynuowano uroczystości. Uczestniczyli w nich strażacy OSP Garwolin jak również druhowie z zaprzyjaźnionych jednostek, lokalne władze, przedstawiciele służb mundurowych i kombatanckich, przedsiębiorcy, włodarze i inni. Po złożeniu meldunku nastąpiło wciągnięcie flagi państwowej na maszt i odegranie hymnu państwowego. W uroczystościach udział wzięli Starosta Garwoliński Marek Chciałowski, Stefan Todorski - Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP, Stefan Gora - Wicestarosta i Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP, Sekretarz Starostwa Jerzy Piesio, Komendant Powiatowy Policji w Garwolinie mł. insp. Marek Świszcz, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie bryg. Dariusz Sadkowski, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Garwolinie ppłk. Mirosław Łyżwa, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, Prezes Powiatowego Zarządu PSL w Garwolinie Ryszard Smolarek, Przewodniczący Rady Miasta Marek Janiec, Sekretarz OSP prof. dr. hab. Zbigniew Gnat Wieteska i wielu innych znamienitych gości. Po uroczystym odsłonięciu i poświęceniu pomnika przez ks. Dariusza Radzikowskiego, Prezes OSP Garwolin ppłk Klemens Ptach odczytał apel poległych – garwolińskich strażaków. Podczas uroczystości przyznano także pamiątkowe puchary tym, którzy pomagają miejscowym strażakom – Burmistrzowi Tadeuszowi Mikulskiemu, Skarbnik Miasta Katarzynie Nozdryn-Płotnickiej. Za zaangażowanie w budowę pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego podziękowania otrzymali Bronisława Ornat – Dyrektor Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego i Roman Maszkiewicz – Naczelnik OSP Garwolin. Przyznano również pamiątkowy puchar za zasługi dla straży gospodarzowi garwolińskiej OSP Józefowi Gromek. Za zorganizowanie wystawy medali i odznaczeń statuetkę otrzymał Włodzimierz Soszyński. Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymał Zbigniew Rękawek, srebrny – Adam Ruta i Andrzej Ostałowki, brązowy – Paweł Rosiak. Odznakę wzorowego strażaka dostał Marcin Kępka.