Oddaliśmy hołd ofiarom w Treblince

Utworzono: poniedziałek, 31, październik 2011

zdjcie0047 00125 października 2011 r. na terenie dawnego obozu zagłady w Treblince już po raz drugi odbyło się spotkanie pod hasłem „Jesteśmy razem” , w którym uczestniczyli miedzy innymi przedstawiciele władz rządowych, samorządowych oraz młodzież z Polski i Izraela w tym z Powiatu Garwolińskiego. Patronat nad uroczystością objął Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski i Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Treblinka jest miejscem zbrodni i cmentarzem – głównie dla obywateli polskich, ale i innych państw pochodzenia żydowskiego. Oblicza się, ze zginęło tam około 800 tyś. ludzi. Uśmiercani byli za pomocą gazów spalinowych w komorach gazowych. By zatrzeć ślady zbrodni zwłoki palono na specjalnie skonstruowanych rusztach. W listopadzie 2009 roku Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski wyszedł z inicjatywą upamiętnienia w szczególny sposób ofiar Treblinki. Jego celem było zwrócenie uwagi samorządowców na to, że mieszkańcy ich miejscowości skończyli tam życie. Pierwsze uroczystości miały miejsce 27 października 2010 roku.

Z Powiatu Garwolińskiego w uroczystościach uczestniczyli Sekretarz Starostwa Jerzy Piesio, Burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski, Wójt Gminy Sobolew Andrzej Koszutski, a także Dyrektor Gimnazjum w Parysowie Tadeusz Robakowski z uczniami. Uczestnicy zwiedzili nieczynny obóz zakłady, a zwieńczeniem uroczystości było oddanie hołdu pomordowanym minuta ciszy i zapalenie zniczy przy kamieniach. Jeden z 221 kamieni upamiętnia zamordowanych mieszkańców Garwolina.