Wernisaż wystawy ikon w Miętnem za nami

Utworzono: poniedziałek, 07, listopad 2011

IMG 02063 listopada w Muzeum Ziemi Garwolińskiej w Miętnem odbył się wernisaż wystawy „Świętość codziennego użytku”, przedstawiającej kolekcję ikon domowych ze zbiorów mołdawskich kolekcjonerów Petru i Andreja Costinów. Honorowy patronat nad wystawą objął Starosta Garwoliński Marek Chciałowski.

Petru Costin jest kolekcjonerem, twórcą Muzeum Służby Celnej Republiki Mołdowy. Kurator i organizator narodowego życia kulturalnego i wymian międzykulturowych. Urodzony we wsi Seliste Noua, rejonu Calarasi, Republika Mołdowa. Wychował się w wierzącej rodzinie prawosławnej w Besarabii. Jego matka śpiewała w chórze cerkiewnym, a ojciec także był związany z cerkwią w ich rodzinnej wsi. „Zaraził” swoją pasją także syna Andreja. Twórca blisko 40 wystaw w kraju i za granicą. Uhonorowany orderem Cuv. Paisie Velicikovski drugiego stopnia – udekorowany przez metropolię Kiszyniowa i Całej Moldowy oraz złotym medalem Międzynarodowej Akademii Informatyzacji ONZ.

Na wernisażu nie zabrakło Petru Costina. Do Miętnego przybyli m.in. ambasador Republiki Mołdawii w Polsce Jego Ekscelencja Jurie Bodrug, prezes Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód Tadeusz Samborski, przewodniczący zarządu głównego Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wchód Janusz Witak, koordynatorka wystawy Bożena Antoszczyk, Prepozyt Kolegiaty Garwolińskiej ks. Ryszard Andruszczak. Obecni byli także przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, służb mundurowych, radni powiatowi, pracownicy urzędu starostwa, duchowni, nauczyciele i młodzież oraz gospodarze muzeum kustosz Witold Lempka i dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych Andrzej Kujda.

Prezentowana w Muzeum Ziemi Garwolińskiej kolekcja jest częścią ekspozycji liczącej w sumie ponad 150 ikon. Powstawała przez blisko 40 lat. Serdecznie zapraszamy do oglądania. Wystawa przybliży Państwu nie tylko kulturę, ale przede wszystkim duszę Mołdawii. Można ją oglądać do końca listopada. Muzeum czynne jest w środy, czwartki i piątki od 9.00 do 15.00.