Przejdź do treści
Brak grafik

Maria Kołodziejczyk uhonorowana przez Ministra Sprawiedliwości

Utworzono: wtorek, 24, styczeń 2012

DSC 0505Okolicznościowym odznaczeniem przez Ministra Sprawiedliwości uhonorowana została Pani Maria Kołodziejczyk, która przez okres dwudziestu lat była ławnikiem przy garwolińskim Sądzie Rejonowym. Jest to pierwsze takie wyróżnienie w Powiecie Garwolińskim. Gratulacje Pani Marii złożył Starosta Marek Chciałowski.

Medal pamiątkowy „Zasłużony dla Polskiego Wymiaru Sprawiedliwości” nadany przez Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina, Pani Marii Kołodziejczyk - wieloletniemu ławnikowi, wręczył Prezes Sądu Rejonowego w Garwolinie Waldemar Szostek. Maria Kołodziejczyk była ławnikiem przez dwadzieścia lat. Według opinii dała się poznać, jako ławnik zdyscyplinowany oraz z dobrym przygotowaniem merytorycznym, wzorem dla każdego ławnika.

Nasza konstytucja zapewnia udział obywateli w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości. Reprezentantem społeczeństwa zapewniającym społeczny wymiar sprawiedliwości jest ławnik sądowy. Jest on niezawodowym członkiem składu sędziowskiego. Jego praca polega na uczestniczeniu w rozprawach i późniejszym orzekaniu o winie bądź jej braku. W sądzie, podczas rozprawy, jego głos jest równy sędziemu zawodowemu. Kandydat do pełnienia tej funkcji musi cieszyć się nieskazitelnym charakterem i nie może być karany.

Pani Maria Kołodziejczyk w ubiegłym roku została laureatem tytułu honorowego „Zasłużony dla Powiatu Garwolińskiego” w dziedzinie „Działalność społeczna” za wieloletnią, sumienną pracę na rzecz emerytowanych nauczycieli Powiatu Garwolińskiego. W szkolnictwie czynna zawodowo była przez 40 lat. W dalszym ciągu jest aktywnym członkiem ZNP. Jej praca i zaangażowanie zostały wielokrotnie zauważone i docenione. Panią Marię odznaczono już m.in. Złotą Odznak ZNP, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem KEN. Otrzymała również Nagrodę Kuratora Oświaty i dwukrotnie Ministra Edukacji Narodowej.

Pani Maria Kołodziejczyk swoją pracą stanowi niezaprzeczalny autorytet w dziedzinie bezinteresownej służby dobru wspólnemu. Wyróżnia się bardzo wysokimi walorami moralnymi i etycznymi oraz obywatelską postawą. Jej dokonania przyczyniają się do podniesienia prestiżu regionu oraz służą całej społeczności. Na szczególne uznanie zasługuje jej działalność na rzecz lokalnego środowiska, co w sposób bezpośredni przekłada się na rozwój powiatu garwolińskiego oraz jego nobilitację. Jesteśmy dumni, że jest Pani naszą mieszkanką. Gratulujemy i życzymy  wielu dalszych sukcesów.

Medal zawiera interesującą formę artystyczną i narrację. Na awersie obok Temidy znajduje się łacińska sentencja „Neminem captivabimus nisi iure victum est” co oznacza „Nikogo nie uwięzimy bez wyroku sądowego”. Natomiast na rewersie czytamy „Lex Veritas Iustitia” - „Słowo Prawda Sprawiedliwość” są ponadczasowym narodowym drogowskazem nie tylko dla przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości.

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews