Na temat unijnych środków

Utworzono: poniedziałek, 30, styczeń 2012

DSC 070625 stycznia Starosta Garwoliński Marek Chciałowski wziął udział w spotkaniu samorządowców z subregionu siedlecko – ostrołęckiego, podczas którego omówiono współpracę samorządu województwa z samorządami lokalnymi w realizacji programów m.in. RPO WM i PROW. W spotkaniu, które odbyło się w Mościbrodach uczestniczyli także Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

Głównym tematami dyskusji były formy pozyskiwania i efektywnego wykorzystania środków unijnych oraz kondycja finansowa Mazowsza. Skupiono się przede wszystkim na możliwościach inwestycyjnych związanych z aplikowaniem o fundusze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Zadaniem Samorządu Województwa Mazowieckiego jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju całemu Mazowszu – jak podkreślił marszałek Adam Struzik. Niewątpliwą szansą dla regionu są środki unijne. Zewnętrzne fundusze wspierają lokalne samorządy i pozwalają realizować wiele strategicznych inwestycji. Są one o tyle cenniejsze, że budżet Mazowsza, kolejny już rok obciążony jest wysokim „janosikowym”, które blokuje wiele istotnych dla regionu przedsięwzięć – powiedział marszałek apelując o solidaryzm samorządów lokalnych w walce o zmianę krzywdzącej ustawy.

W spotkaniu wzięli także udział m.in.: Skarbnik Województwa Mazowieckiego Marek Miesztalski, dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Siedlcach Dariusz Napiórkowski, przedstawiciele Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych – zastępca dyrektora ds. POKL Elżbieta Szymanik i zastępca dyrektora ds. RPO WM Grzegorz Świętorecki, Starosta Garwoliński Marek Chciałowski, a także Wójtowie i Burmistrzowie z Powiatu Garwolińskiego.