Badam się, więc mam pewność!

Utworzono: środa, 22, luty 2012

DSC 087721 lutego w garwolińskim magistracie odbyła się konferencja pt. „Zdrowie kobiety – badam się, więc jestem pewna”. Organizatorem spotkania, mającego na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa, na ważność wykonywania systematycznych badań profilaktycznych, była Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Garwolinie. Honorowy patronat objął Starosta Garwoliński Marek Chciałowski.

wybierz zycie logoW ubiegłam roku w powiecie garwolińskim z zaproszeń na bezpłatne badania cytologiczne skorzystało jedynie 18 % kobiet, w przypadku badań mammograficznych 29 %. Są to bardzo niskie wskaźniki, które świadczą o braku pełnej świadomości i odpowiedzialności za własne zdrowie – powiedziała do uczestników konferencji Małgorzata Gadoś - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Garwolinie. Choć program bezpłatnych badań cytologicznych w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy dla kobiet w wieku 25 - 59 lat jest prowadzony w Polsce już 6. rok, zgłasza się na nie zaledwie 25 % w skali kraju. Jak podaje Europejskie Stowarzyszenie Raka Szyjki Macicy, w Europie 30 tysięcy kobiet rocznie umiera z powodu tego nowotworu. Polska jest liderem tej dramatycznej statystyki. Umieralność na raka piersi również rośnie w szybkim tempie. Wczesne wykrycie zmian nowotworowych czemu ma służyć logomam500Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, ma pierwszorzędne znaczenie dla powodzenia leczenia. Wstrząsające statystyki potwierdzają pilną i silną potrzebę prowadzenia działań edukacyjnych w naszym społeczeństwie. Obecny na spotkaniu Starosta Marek Chciałowski zasugerował, aby takie spotkania w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki u kobiet, odbywały się częściej, również na szczeblu szkół.

Trzeba zdać sobie sprawę z faktu, że systematyczne badania profilaktyczne pozwalają na wczesne wykrycie stanów chorobowych i szybkie wdrożenie leczenia co daje stuprocentową pewność na wyleczenie. Dlatego również Samorząd Powiatu Garwolińskiego włącza się aktywnie w kampanie i zachęca kobiety do przeprowadzania systematycznych badań profilaktycznych narządu rodnego i piersi. Więcej na ten temat znajda Państwo tutaj

W spotkaniu, oprócz gości ze środowisk pielęgniarskich, uczestniczyli również przedstawiciele samorządów powiatu garwolińskiego oraz lokalni parlamentarzyści.