Starosta u Ambasadora Chorwacji

Utworzono: piątek, 24, luty 2012

IMG 0951

23 lutego Starosta Garwoliński Marek Chciałowski złożył wizytę u Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Republiki Chorwacji Ivana Del Vechio w Warszawie. Tematem przewodnim spotkania była możliwość nawiązania bliższej współpracy pomiędzy Powiatem Garwolińskim, a wybranymi miastami Chorwacji, na płaszczyźnie m.in. gospodarczej i kulturowej.

Do spotkania doszło dzięki inicjatywie Wiceministra Spraw Zagranicznych Jana Borkowskiego. Słowiańskie korzenie, katolicyzm, doświadczenia historyczne czy walka o niepodległość to przykłady podobieństw jakie łączą Polskę z Chorwacją. W 2013 roku Zagrzeb zostanie kolejną stolicą Unii Europejskiej. Aby wesprzeć Chorwację w tej drodze, pragniemy jako Powiat Garwoliński rozwijać współpracę i przyjaźń polsko-chorwacką.

Podczas spotkania Ambasador Republiki Chorwacji i Starosta Garwoliński zobligowali się do wymiany doświadczeń i współpracy w korzystaniu ze środków i funduszy UE oraz wzajemnego poznawania kultury, historii i tradycji. Relacje te są dla powiatu bardzo atrakcyjne. W rozmowie nie pominięto tematu współpracy polskiego i chorwackiego biznesu. Działania Ambasady oraz Starostwa Powiatowego w Garwolinie mają być również ukierunkowane na współpracę gospodarczą. Ambasador pragnie zapoznać się z ofertami firm działających na terenie powiatu.

Wizyta przebiegła w miłej i przyjacielskiej atmosferze, co zapewne przyczyni się do dalszych kontaktów i zaowocuje rychłą wizytą Ambasadora Republiki Chorwacji Ivana Del Vechio w Powiecie Garwolińskim.