W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Utworzono: poniedziałek, 05, marzec 2012

DSC 10401 marca mieszkańcy Powiatu Garwolińskiego po raz drugi obchodzili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W obchodach udział wzięli m.in. Starosta Garwoliński Marek Chciałowski i Wicestarosta Stefan Gora.

Uroczystości rozpoczęła msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem prałata Ryszarda Andruszczaka w garwolińskiej kolegiacie p.w. Przemienienia Pańskiego. O odprawienie nabożeństwa w intencji ojczyzny prosili starosta Marek Chciałowski oraz burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski. Homilię wygłosił profesor Andrzej Wronka, który zwrócił uwagę na współczesny wymiar walki o wolną ojczyznę. Po mszy przedstawiciele władz, szkół i organizacji społecznych złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą bohaterów walk o wolność. Na zakończenie patriotycznego święta w dowód wdzięczności dla tych, którzy pierwsi podjęli walkę z komunizmem i wprowadzeniem do Polski sowieckiego systemu wartości, w garwolińskim CSiK odbyła się projekcja filmu „Historia Roja”

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ustanowiony na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku, ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.