Zwalczanie zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatu garwolińskiego

pszczolyW dniu 30 maja 2012 roku w Starostwie Powiatowym w Garwolinie odbyło się robocze spotkanie w związku z wystąpieniem zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie miejscowości: Nowa Brzuza gm. Borowie. W spotkaniu udział wzięli: Starosta Garwoliński – Marek Chciałowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii – Andrzej Koryś oraz Dyrektor Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska – Anna Żurawek i Dyrektor Wydział Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności, Spraw Społecznych i Obywatelskich - Tadeusz Czamara.

Zgnilec jest to jednostka chorobowa pszczół podlegająca obowiązkowi zgłoszenia przez hodowcę i zwalczania przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. Choroba ta jest groźna dla czerwiu pszczelego, rozprzestrzeniania się zarówno w rodzinie pszczelej, jak i w obrębie pasiek.

Powiatowy Lekarz Weterynarii stwierdził ognisko obejmujące 3 ule w Nowej Brzuzie gm. Borowie i uznał ten obszar za zapowietrzony oraz wyznaczył strefę zagrożenia w obszarze 3 km od pasieki tj. w miejscowości: Brzuskowola, Filipówka, Stara Brzuza, Jaźwiny, Borowie, Chromin z przysiółkiem Chrominek. Zwalczaniem choroby z urzędu kieruje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Garwolinie Andrzej Koryś, który wydał Rozporządzenie Nr 1/2012 w celu podjęcia środków zapobiegających rozwleczeniu zarazy. W w/w obwieszczeniu zakazuje się do odwołania przenoszenia uli i pszczół, produktów pszczelich i narzędzi używanych do pracy w pasiece oraz organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół.

Choroba wywołana przez zgnilec amerykański nie jest groźna dla ludzi.

lokalizacja

rozporzdzenie powiatowego lekarza weterynarii.pdf