Ambasador Chorwacji z wizytą w Powiecie Garwolińskim

Utworzono: czwartek, 14, czerwiec 2012

DSC 0891

Na zaproszenie Starosty Garwolińskiego Marka Chciałowskiego, 12 czerwca br. w naszym powiecie gościł Nadzwyczajny i Pełnomocny Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce, Ivan Del Vechio. Chorwacja chce współpracować z Polską, z Powiatem Garwolińskim – taka deklaracja padła z ust chorwackiego dyplomaty, z którym spotkali się w tym dniu również samorządowcy, przedsiębiorcy oraz młodzież. Starosta zachęcił gościa do głębszego poznania ziemi garwolińskiej, wskazując na jej potencjał inwestycyjny, turystyczny i edukacyjny.

Kooperacja z Chorwacją powoli nabiera rozpędu. Starosta Garwoliński w celu nawiązania zagranicznej współpracy z krajem europejskich, 23 lutego br. złożył wizytę w Ambasadzie Republiki Chorwacji w Warszawie. Spotkanie zaowocowało pierwszą wizytą Ambasadora Republiki Chorwacji Ivana Del Vechio w Powiecie Garwolińskim.

W pierwszej kolejności zaproszony gość spotkał się z młodzieżą w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie, gdzie oficjalnie powitali gościa wspólnie ze starostą, burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski oraz dyrektor szkoły Hanna Wilczek. Ambasador przedstawił swój kraj, okoliczności procesu ratyfikacji Chorwacji do UE, odniósł się do historii Chorwacji jak i Polski, a także podobieństw jakie łączą nasze kraje. Odpowiedział na pytania przybyłych licznie na kurtuazyjne spotkanie uczniów. W trakcie zaprezentowany został także film o powiecie garwolińskim, ze szczególnym zaakcentowaniem naszego potencjału gospodarczego i turystycznego. - Jestem pod głębokim wrażeniem tego co widziałem na filmie. (...) Zorganizowaliśmy to spotkanie, aby rozpocząć współpracę. Jestem zachwycony inwestycjami jakie są tu prowadzone. (...) Chcielibyśmy, abyście zobaczyli czym jest Chorwacja, a nasi młodzi Chorwaci, żeby zobaczyli czym jest Polska i odkryli, że jest dziś innym państwem, niż 20 lat temu. Wzrost PKB, stabilność polityczna i gospodarcza są ogromną zaletą waszego kraju. Cały świat musi przyjechać do Polski i poznać nową jakość, którą Polska reprezentuje – mówił ambasador Chorwacji. Podkreślił, że bardzo zależy mu na bliskich kontaktach w perspektywie długoterminowej. Starosta przybliżył również priorytetowe inwestycje w naszym regionie, zrealizowane w ostatnim czasie. Ambasador podkreślił, iż ważną płaszczyzną współpracy pomiędzy naszym powiatem i Chorwacją mogłaby stać się wymiana doświadczeń w obszarach pozyskiwania środków unijnych, w czym zdaniem gościa Polacy są mistrzami. Bardzo ważne jest tu także partnerstwo na płaszczyźnie gospodarczej i kulturowej. Ambasador z dużym zainteresowaniem wypowiadał się o ziemi garwolińskiej. Zwrócił uwagę nie tylko na piękne krajobrazy, dziedzictwo kulturowe, gościnnych i przedsiębiorczych mieszkańców, ale przede wszystkim na dobrą infrastrukturę, komunikację, instytucje czy rozwój gospodarczy, jaki dokonuje się na tych terenach. Po spotkaniu z uczniami ambasador udał się obejrzeć nowe boisko i obiekty, które powstały niedawno przy szkole, a także obiekty sportowe przy Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem.

Kolejnym punktem wizyty było spotkanie w zabytkowym dworku w Miętnem z włodarzami miast i gmin powiatu garwolińskiego oraz przedsiębiorcami. - Korzystam z każdej możliwości poznania waszego kraju i nawiązywania pozytywnych relacji - oznajmił ambasador. Podróżuje po całej Polsce, tu jestem jednak pierwszy raz. - Bardzo się cieszę, że pan ambasador chciał skorzystać z naszego zaproszenia. Chciałbym, żeby ta współpraca pomiędzy naszymi regionami układała się w sposób jak najbardziej przyjazny, żebyśmy nawiązali zarówno współpracę gospodarczą, bo to jest istotą w ogóle działalności, ale również kontakty międzyludzkie, bo to jest podstawą jakiejkolwiek współpracy - powiedział starosta. Ambasador podzielił stanowisko starosty, że życie toczy się na szczeblu regionalnym, lokalnym i samorządowym. Dlatego właśnie od takiej współpracy należy nawiązywać kontakty, będące ogromnym kapitałem i wstępem to obustronnej współpracy i działania. Ambasador wyraził również ogromną chęć zapoznania się w przyszłości z profilami działalności funkcjonujących na naszym terenie przedsiębiorstw, stanowiących nie tylko rynek dóbr konsumpcyjnych i inwestycyjnych, ale także potencjalnych partnerów biznesowych.

Ambasador Republiki Chorwacji zwiedził następnie Garwolińską Strefę Aktywności Gospodarczej oraz złożył wizytę w korporacji papierniczej Interdruk w Sulbinach, gdzie właściciele firmy Prezes Dariusz Rękawek i Dyrektor Naczelny Tomasz Rękawek wprowadzili gościa w tajniki produkcji usług poligraficznych. Ambasador był pod wrażeniem innowacyjnej technologii poligraficznej, parku maszynowego, powierzchni i kubatury magazynów oraz jakości wytwarzanych produktów. Wierzymy, że realizacja zawartej nici porozumienia w zakresie nawiązania współpracy, rozstrzygnie się w najbliższej przyszłości.

Czuję się w Polsce jak w domu - oznajmił Ambasador Chorwacji. Podczas wizyty nie obyło się bez anegdot, także tych adekwatnych do aktualnych wydarzeń na niwie sportowej. - Oglądam mecze Euro i kibicuję zarówno Chorwatom, jak i Polakom. Mam nadzieję, że spotkamy się w finale. A kto wygra, to już się dogadamy – żartował dyplomata.

Starosta Garwoliński zaprosił Ambasadora Chorwacji do ponownego odwiedzenia naszego powiatu oraz wyraził przekonanie, iż wzajemne relacje będą się rozwijały z korzyścią dla obu stron.