Starosta Garwoliński wyróżniony za wybitne zasługi

Utworzono: wtorek, 19, czerwiec 2012

DSC 001915 czerwca br. w siedzibie Starosta Powiatowego w Garwolinie, Prezes Zarządu Głównego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych płk. inż. Henryk Strzelecki, uhonorował Starostę Garwolińskiego Marka Chciałowskiego najwyższym kombatanckim odznaczeniem za wybitne zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

Odznaką kombatancką Zarząd Główny ZKRP i BWP wyróżnił pierwszego starostę w Polsce - Starostę Garwolińskiego - w dowód szczególnego uznania za całokształt działalności zawodowej i społecznej na rzecz środowisk kombatanckich, za współudział w patriotycznym wychowaniu młodzieży oraz za popularyzowanie i utrwalanie pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski. - Starostę znamy z licznych zasług dla Garwolina, Powiatu Garwolińskiego i mieszkających tu ludzi. Widoczna jest jego troska o organizacje kombatanckie i ruch ludowy. Najlepszą zapłatą, którą mogą wręczyć mu kombatanci w dowód wdzięczności jest to odznaczenie kombatanckie, podkreślające jego wybitne zasługi dla narodu, dla państwa - oznajmił na okolicznościowym spotkaniu płk. inż. Henryk Strzelecki.

Starosta Marek Chciałowski wyrażając swą wdzięczność powiedział, że w dalszym ciągu będzie wprowadzał te ideały w życie. Należy pamiętać, iż patriotyzm to nie tylko docenianie niepodległości i suwerenności ojczyzny, wielkich i doniosłych wydarzeń z dziejów, ale także kształtowanie postaw ogólnoludzkich, przestrzeganie i poszanowanie prawa, dyscypliny społecznej, sumienne wywiązywanie się z obowiązków. Są to problemy i wartości, o których należy pamiętać, przekazując młodym ludziom treści historyczne mające na celu ukazanie rozwoju cywilizacyjnego Polski na przestrzeni dziejów i jej miejsca we współczesnej Europie. - Historię trzeba pokazywać w sposób należyty. Podczas II wojny światowej była jedność w walce z okupantem i ta jedność powinna być zachowana również teraz. Powinniśmy brać przykłady z tego, jak potrafiono się porozumieć, zjednoczyć, razem mówić i działać dla dobra ojczyzny - dodał włodarz.

W uroczystości nadania odznaczenia udział wzięli także Sekretarz Powiatu Garwolińskiego Jerzy Piesio i Przewodniczący Stowarzyszenia Polska - Mołdawia Janusz Witak.