Dni Garwolina i Dni Powiatu Garwolińskiego za nami

Utworzono: czwartek, 21, czerwiec 2012

DSC 0565Niedzielne świętowanie rozpoczęła uroczysta msza święta w Kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Garwolinie w intencji miasta i powiatu, w której uczestniczyli licznie mieszkańcy, samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, szkół i instytucji i inni. Po nabożeństwie tradycyjny wielobarwny korowód, przeszedł ulicami miasta na tereny Zarzecza, gdzie Starosta Garwoliński Marek Chciałowski i Burmistrz Miasta Garwolin Tadeusz Mikulski powitani uczestników obchodów, dokonali uroczystego otwarcia i zaprosili wszystkich do korzystania z atrakcji obchodów. W bogatym programie każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

W samo południe, już po raz trzeci wystartował uznany w ubiegłym roku za największą imprezę biegową na Mazowszu - bieg „Avon kontra przemoc – biegnij w Garwolinie”. W biegu głównym na dystansie 10 kilometrów, na trasie pojawiło się 800 biegaczy. W biegu rodzinnym na dystansie 2 kilometrów udział wzięło ponad 200 osób. Bieg do łatwych nie należał. Największym rywalem na trasie była pogoda. Bezchmurne niebo i 30 stopniowa temperatura dała się we znaki nawet najlepszym. III edycję biegu wygrał Kenijczyk Allan Masai Ndiwa. Najlepszą kobietą została Rasa Drazdauskaite z Litwy. Tuż za podium uplasował się najlepszy z mieszkańców powiatu Marcin Gałązka. Najlepszą biegaczką z powiatu została Justyna Kalińska.

Liczne atrakcje przyciągnęły na tereny Zarzecza rzesze mieszkańców miasta i powiatu. Gry, zabawy i konkursy, wesołe miasteczko, wioska olimpijska, tęczowy zakątek, przejażdżki konne i przejażdżki motorówkami po rzece Wildze cieszyły najmłodszych mieszkańców. W ciągu dnia podsumowano wiele konkursów m.in. VII edycję Konkursu „Odzyskana Przyroda”. Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego to czas, w którym możemy zaprezentować to, co mamy najlepsze, co mamy tu na miejscu. W związku z czym w organizację tegorocznych obchodów włączyli się również aktywnie działające na terenie powiatu stowarzyszenia. Swoje prezentacje i pokazy miały m.in. Ludowe Towarzystwo Kulturalno – Naukowe, Związek Harcerstwa Polskiego, 1 Pułk Strzelców Konnych, Grupa Rekonstrukcyjna Sfora i Klub Weteran Tur. Na garwolińskim „kwadracie” zaprezentowały się grupy taneczne działające przy Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, ze spektaklem wystąpili podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej z Miętnego. Każdy, bez względu na wiek mógł uczestniczyć w pikniku kolarskim "Postaw na rodzinę". Wieczór tradycyjnie upłynął pod znakiem koncertów – Orkiestry Dętej OSP Garwolin, zespołu The Summer Fog, a następnie gwiazdy tegorocznych dni - grupy Akurat i TSA. Te i wiele jeszcze innych atrakcji czekało na uczestników obchodów. W obszernym programie dwudniowego święta każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Następne obchody święta miasta i powiatu za rok.

Podczas Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego świętowało także Katolickie Radio Podlasie obchodzące 20-lecie swojego istnienia. Studio plenerowe, z którego emitowano w tym dniu program, gościło mieszkańców miasta i powiatu oraz osoby odpowiedzialne za ich rozwój, w tym także Starostę Garwolińskiego.