Strażacki jubileusz w Żelechowie

Utworzono: wtorek, 03, lipiec 2012

DSC 0354 - KopiaOchotnicza Straż Pożarna w Żelechowie na posterunku służby publicznej stoi już 110 lat. 1 lipca br. strażacy ochotnicy obchodzili zaszczytny jubileusz swojej działalności. W strażackich uroczystościach udział wziął m.in. Starosta Garwoliński Marek Chciałowski.

Twórca nowoczesnego ruchu strażackiego w Polsce Bolesław Chomicz napisał: "Ochotnicza straż ogniowa z wielu względów jest doniosłym posterunkiem służby publicznej, pod której sztandarami obywatel zaprawia się do dyscypliny, uczy się posłuchu i karności dla swojej władzy przez niego samego wybranej, pogłębia w swym sercu uczucie obowiązku i poświęcenia, a w sztandarze swym widzi symbol jedności, bez której nie masz w społeczeństwie ładu, harmonii i poszanowania".

Na uroczystość do Żelechowa przybyli m.in. parlamentarzyści: Stanisława Prządka, Krzysztof Borkowski, Grzegorz Woźniak oraz senator Henryk Górski. Zarząd Województwa Mazowieckiego reprezentowała Janina Ewa Orzełowska – Członek Zarządu. Wśród gości byli również przedstawiciele ZOW OSP RP w Warszawie – członek zarządu – Stefan Todorski, ZOP OSP RP w Garwolinie – Stefan Gora, wójtowie sąsiednich gmin, przedstawiciele PSP w Warszawie i Garwolinie, WKU w Garwolinie, przedstawiciele policji oraz licznie zgromadzeni strażacy z terenu miasta i gminy Żelechów i jednostek sąsiadujących z Żelechowem.

W trakcie uroczystości zostały wręczone odznaczenia i medale m.in. „Za wysługę lat”, złote, srebrne oraz brązowe medale „Za zasługi dla pożarnictwa” oraz odznaki „Wzorowego strażaka”. Medalem im. Bolesława Chomicza – najważniejszym odznaczeniem strażackim został uhonorowany Józef Pszkit.

Delegacje oddały hołd i złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą działaczy i strażaków.

W imieniu przybyłych na uroczystość gości podziękowania i życzenia złożyła Stanisława Prządka – Poseł na Sejm RP. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów oraz prezentacja samochodów strażackich.