Akordeonów czar w Łaskarzewie

Utworzono: piątek, 13, lipiec 2012

IMG 9945 - Kopia8 lipca br. w Łaskarzewie już po raz szósty odbył się Międzynarodowy Festiwal Akordeonistów. Uroczystego otwarcia dokonali patroni honorowi Starosta Garwoliński Marek Chciałowski oraz Burmistrz Miasta Łaskarzew Lidia Sopel - Sereja. Frekwencja oraz wspaniałe występy wykonawców stworzyły wspaniałą atmosferę akordeonowego święta.

Tegoroczne spotkanie akordeonistów w Łaskarzewie rozpoczęło się o godzinie 15.00. Park w Alejkach w niedzielne popołudnie wypełnili licznie przybyli mieszkańcy miasta i okolic. Zabawa była przednia, bo i oprawa około festiwalowa komponowała się z folklorem. Dopisała pogoda. Występy były wspaniałe, a muzycy stanęli na wysokości zadania.

Zanim ze sceny dobiegły pierwsze dźwięki akordeonu, zaprezentowali się tancerze ze Studia Tańca Duet z Łaskarzewa i Maciejowic. Swoje umiejętności podczas festiwalu przedstawiła łaskarzewska Strażacka Orkiestra Dęta przy ZGM Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Jako pierwszy z akordeonem zaprezentował się najmłodszy jego adept - Jakub Kołyska z Maciejowic. Podczas festiwalu wystąpili przedstawiciele kapel ludowych z terenu Mazowsza i ziemi radomskiej, a także Białorusi: Rawianie, Bracia Ptasińscy, Gaśnica z białoruskiego Kobrynia, Mazowszaki, Sami swoi, Bocianiska. Najbardziej barwny był występ białoruskiego zespołu Kupalinka z Mińska. Wschodni folklor przypadł do gustu publiczności. Wieczór upłynął przy muzyce kwartetu smyczkowego „Dell’artimento” i wirtuoza akordeonu Adama Czerskiego oraz zespołu Replay. - Ogromnie się cieszę, że festiwal ten wrósł w tradycję Łaskarzewa – powiedział do zebranych gospodarz powiatu Starosta Garwoliński.

Na przegląd przybyli  zaproszeni goście m.in. poseł na Sejm RP Stanisława Prządka, poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Teresa Bąk, przewodniczący Stowarzyszenia Polska - Mołdawia Janusz Witak, dziekan Dekanatu Łaskarzewskiego ks. kan. Edmund Szarek, przedstawiciele władz samorządowych z terenu Powiatu Garwolińskiego i wielu innych zacnych gości.

VI Międzynarodowy Festiwal Akordeonistów został zrealizowany ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich „Leader” na lata 2007- 2013.