Pierwszy odwiert na Mazowszu u nas

Utworzono: środa, 18, lipiec 2012

mgazFirma ORLEN Upstream, należąca do koncernu PKN ORLEN rozpoczęła prace poszukiwawcze gazu z łupków na terenie powiatu garwolińskiego. Po fazie badań sejsmicznych określono miejsce wierceń i przygotowano wiertnię w miejscowości Goździk w gminie Górzno.

Prace geologiczne, poszukiwawczo – rozpoznawcze prowadzone będą, zgodnie z koncesją Ministra Środowiska w utworach permu, karbonu, dewonu, syluru, ordowiku i kambru, maksymalnie do głębokości 4600 m. Celem tych robót będzie rozpoznanie potencjału złóż gazu z łupków i określenie opłacalności ich późniejszej eksploatacji.

Firma ORLEN Upstream umożliwiła 16 lipca 2012 roku przedstawicielom władz samorządu powiatu i gminy oraz mieszkańcom gospodarstw sąsiadujących z wiertnią zwiedzenie obiektu. W uroczystym otwarciu uczestniczyli: Pan Mikołaj Budzanowski – Minister Skarbu Państwa, Pan Jacek Krawiec – Prezes Zarządu PKN ORLEN i Wiesław Prugar – Prezes Zarządu ORLEN Upstream, Marek Chciałowski – Stefan Gora – Starostowie Powiatu Garwolińskiego oraz Waldemar Sabak – Wójt Gminy Górzno wraz z radnymi, Janusz Krawczyk – PINB , Marek Jonczak – Dyrektor PZD.

Podczas uroczystości Minister Skarbu w swoim wystąpieniu podkreślił, że Polska musi intensyfikować poszukiwania, ale także myśleć o przyszłym wykorzystaniu gazu oraz rynku zbytu. Prezes Jacek Krawiec przyznał, że PKN ORLEN prowadzi rozmowy z potencjalnymi partnerami w celu współpracy z koncernem przy poszukiwaniu gazu łupkowego.

Po szkoleniu BHP wszyscy zostali poproszeni o założenie ochronnej odzieży, rękawic i kasków i razem z pracownikiem firmy wyruszyli na zwiedzanie zakładu górniczego. Teren zajęty czasowo pod obiekty wiertni wynosi ok. 1,4 ha, w jego centralnej części znajduje się otwór Goździk OU-1 i widoczna z daleka wieża wiertnicza o wysokości 62,5 m, zasilana przez cztery agregaty prądotwórcze. Ale to tylko jeden z elementów odwiertu, do którego należą także: pompy i zbiorniki płuczkowe z systemem oczyszczania, zbiorniki na urobek, zbiorniki wody, zbiornik technologiczny paliwa, rampa rurowa oraz szereg magazynów, warsztatów i budynków inwestora. Planowany okres wierceń to 60 dni, max. głębokość ponad 4000 m. Prace będą prowadzone przez całą dobę. Zdaniem pracowników wiertnia nie powoduje niedogodności dla mieszkańców, nie czuje się większych wibracji czy hałasu, który nie przekracza dopuszczalnych norm.

Jeśli Spółka natrafi na gaz, to wykona wiercenia poziome, by ocenić wartość złoża. Od wyników badań uzależnione są dalsze prace geologiczne i wydobywcze gazu łupkowego.