Przejdź do treści strony

232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Powiecie Garwolińskim

232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – radosny dzień, kiedy wspominamy pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną Konstytucję.

Powiatowo-miejskie obchody

Powiatowo-miejskie obchody 232. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja tradycyjnie rozpoczęły się uroczystą Mszą  św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. MB Częstochowskiej w Garwolinie. Mszę pod przewodnictwem miejscowego proboszcza ks. kan. Stanisława Małka celebrowali ks. dziekan dekanatu garwolińskiego ks. kan. Stanisław Szymuś – proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie oraz ks. Leszek Dąbrowski – proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Sulbinach. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra dęta OSP Garwolin.

Ks. kan. Stanisław Małek w trakcie homilii podkreślał, że dzisiaj w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, dziękujemy Bogu za ten znak, jakim jest znak Jego miłości, Jego bliskości, Jego obecności w naszym życiu, jakim jest znak Matki Bożej. Polacy doświadczają tej miłości Matki od wieków. I chcemy powiedzieć za Norwidem, że gdyby nie jej serce, nie jej obecność w każdym domu, to nasz polski dom już dawno stałby się próchnem i rozsypałby się – podkreślał.

Najradośniejsze święto w polskiej tradycji

Po Eucharystii w asyście orkiestry nastąpił uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych, kombatantów, Parlamentarzystów, reprezentantów szkół, przedstawicieli instytucji, służb mundurowych, zgromadzonych Mieszkańców i Gości pod pomnik poświęcony twórcom i obrońcom ustawy z 1791 roku. Na placu przy Zespole Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie miała miejsce dalsza oficjalna część uroczystości: przemówienia, złożenie kwiatów i część artystyczna.

W trakcie wygłoszonego przemówienia Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki podkreślał znaczenie Święta Konstytucji 3 Maja – najradośniejszego święta w polskiej tradycji. Konstytucja, jak zaznaczał była dla polskiego narodu nie tylko ustawą rządową, ale przede wszystkim bezcennym symbolem dającym „Majową Jutrzenkę” na lepsze jutro.

Nawiązując do obecnej sytuacji, Starosta podkreślał, że w obliczu konfliktu za naszą wschodnią granicą, powinniśmy wyciągnąć lekcję daną nam przez naszych przodków ponad dwa wieki temu, bowiem suwerenność i niepodległość nie jest dana raz na zawsze.

W podobnym tonie wypowiadali się zaproszeni Goście: Senator RP Maria Koc, która przypomniała losy Konstytucji Trzeciego Maja, którą Naród Polski przyjął z euforią i wielką radością, wierząc, że oto się odrodzi wielka, silna Rzeczypospolita Obojga Narodów. Wiemy, jakie były dalsze losy Konstytucji i naszej ukochanej Ojczyzny, która przez wiele lat walczyła o odrodzenie – podkreślała. Następnie do zgromadzonych przemawiali: Poseł na Sejm RP Iwona Kurowska, Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski i Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Krzysztof Żochowski.

O oprawę artystyczną zadbali uczniowie ZS nr 2 w Garwolinie, którzy przygotowali montaż słowno-muzyczny. Dziękujemy za cenną lekcję historii, bogatą w  refleksje i przemyślenia.

W uroczystych obchodach narodowego święta wzięli udział m.in. Radni Rady Powiatu Garwolińskiego na czele z Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Garwolińskiego Kazimierzem Sionkiem, Zastępca Burmistrza Garwolina Albert Baran oraz Radni Miejscy na czele z Przewodniczącym Rady Andrzejem Ostolskim, Radni Gminni na czele z Przewodniczącym Rady Gminy Garwolin Bernardem Makulcem, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji, placówek oświatowych z terenu powiatu i miasta, związków zawodowych i partii politycznych. Dziękujemy obecnym Mieszkańcom Miasta i Powiatu, szczególnie najmłodszym Mieszkańcom, którzy poprzez udział w takich uroczystościach poznają znaczenie wartości Ojczyzny i patriotyzmu. Dziękujemy Uczniom, Dyrekcji i Nauczycielom ZS nr 2 w Garwolinie za pomoc w organizacji uroczystości. Przybyłym delegacjom, pocztom sztandarowym i Orkiestrze dętej OSP Garwolin za uświetnienie naszych obchodów.

Więcej zdjęć zuroczystości na naszym profilu społecznościowym.