Przejdź do treści strony

40 –lecie zwycięskiej obrony Krzyża w Miętnem

7 czerwca 2024 roku odbyły się uroczystości z okazji 40-lecia zwycięskiej obrony Krzyża w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem.

Obchody objęły spotkanie absolwentów z Prezydentem RP, spotkanie dla młodzieży diecezji siedleckiej, Eucharystię oraz wieczorne widowisko muzyczne “Nauka o Miłości, Odwadze i Krzyżu”. Na dwóch scenach wystąpili znakomici muzycy, wokaliści, chórzyści i tancerze, a widowisko przyciągnęło blisko 3 tysiące osób. W rocznicowych uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele IPN-u, pracownicy naukowi Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, biskupi oraz parlamentarzyści i władze samorządowe.

W uroczystościach wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda. Spotkał się z absolwentami szkoły - uczestnikami obrony Krzyża. “To była walka o wiarę, nadzieję i miłość. I chociaż źle się to skończyło dla niektórych – musieli ze szkoły odejść, 170 uczniów nie mogło do szkoły wrócić, część nauczycieli także – ale krzyż wrócił. Ale krzyż wrócił w kwietniu. I to było zwycięstwo” - powiedział Pan Prezydent podczas spotkania.

W pierwszej części uroczystości odbyło się Spotkanie Młodych przy Krzyżuw kościele parafialnym pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Miętnem. W drodze krzyżowej i Mszy świętej wzięli udział m.in. uczniowie ze szkół ponadpodstawowych z terenu diecezji siedleckiej.

Druga cześć obejmowała spotkanie absolwentów, którzy uczestniczyli w obronie Krzyża oraz wieczorne widowisko muzyczne „Nauka o Miłości, Odwadze i Krzyżu” w której wystąpili znakomici muzycy, wokaliści, chórzyści i tancerze. Muzycy wykonali kilkanaście utworów, skomponowanych specjalnie na tę okazję przez Macieja Niecia. Za libretto odpowiadała Ewa Lubacz i Lech Makowiecki, a słowa do utworów napisał Lech Makowiecki.

Na scenie wystąpili znani wokaliści m.in. Zofia Nowakowska, Anna Józefina Lubieniecka, Dorota Osińska,, Marek Bałata, Paweł Piekarczyk, Grzegorz Wilk, Andrzej Wiśniewski oraz aktorka Ewa Lubacz. Towarzyszyli im: orkiestra Arte Symfoniko pod batutą Mieczysława Smydy, sekcja rytmiczna Macieja Niecia, połączone chóry z Garwolina, Kielc i Miętnego. Muzyce towarzyszyła wspaniała choreografia, w wykonaniu kilkudziesięciu tancerzy z Alternatywnego Teatru Tańca LUZ.