Przejdź do treści strony

41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

W rocznicę tamtych wydarzeń pod obeliskiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie przedstawiciele władz powiatu i miasta, NSZZ Solidarność Oddział Garwolin oraz kombatanci złożyli kwiaty i zapalili znicze wolności. Minutą ciszy uczczono pamięć ofiar stanu wojennego walczących o wolność i solidarność.

Dla mieszkańców miasta Garwolina Skwer Solidarności jest miejscem  symbolicznym. Postawiony w latach 30-tych kamień upamiętniający pobyt Marszałka Piłsudskiego w 1920 roku w Garwolinie, został ukryty przez mieszkańców przed Niemcami. Z inicjatywy działaczy NSZZ Solidarność wydobyto go na początku lat 80-tych. W czasie stanu wojennego było to miejsce  nieoficjalnych  i  zakazanych uroczystości patriotycznych. Trzynastego każdego miesiąca przez długi czas paliły się tu znicze. Gdy w kopalni Wujek zabito 9 górników przy kamieniu pojawiło się 9 kawałków węgla upamiętniających ich śmierć. Tu spotykali się działacze „Solidarności” oraz inne osoby –  przeciwstawiające się działaniom władz stanu wojennego, aby  złożyć  kwiaty  i  odśpiewać  „Boże,  coś  Polskę”.

Dzisiaj przypomniał o tym wyjątkowym miejscu i wydarzeniach Przewodniczący NSZZ Solidarności Oddział Garwolin Przemysław Stępniewski. - Zapalmy 13 grudnia w oknach naszych domów świece i wyraźmy solidarność z ofiarami stanu wojennego – apelował.  Akcja nawiązuje do historycznych gestów św. Jana Pawła II oraz Ronalda Reagana, prezydenta Stanów Zjednoczonych, którzy pamiętnego 13 grudnia 1981 roku w ten właśnie sposób – w Pałacu Apostolskim oraz w Białym Domu, wyrazili swój sprzeciw wobec polityki władz komunistycznych w Polsce.

Można również zapalić wirtualną świeczkę na stronie  swiatlowolnosci.ipn.gov.pl.

Mimo, iż 13 grudnia 1981 roku komunistyczny reżim wyprowadził przeciwko dziesięciomilionowemu związkowi czołgi na ulice polskich miast, nie udało się zdusić polskich marzeń o wolności. Dzięki nim na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych padł system komunistyczny, a Polska wkroczyła na drogę do suwerenności i demokracji.