Przejdź do treści strony

83. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

27 września - dzień Polskiego Państwa Podziemnego.

Powiatowo-miejskie obchody rozpoczęły się wczoraj złożeniem kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Gołąb – Garwolin” na skwerze im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Msza Święta odbyła się w Parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Miętnem. Ksiądz prałat Edmund Szarek w słowie do wiernych podkreślił, że w tę rocznicę na nowo możemy odbudować w naszych sercach nadzieję oraz czuć się wolni.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Dworku w Miętnem. Delegacje samorządów, środowisk kombatanckich, stowarzyszeń, związków zawodowych, szkół miejskich i powiatowych złożyli kwiaty upamiętniając 5. rocznicę wmurowania tablicy w hołdzie Polskiemu Państwu Podziemnemu, nauczycielom, organizatorom i uczestnikom tajnego nauczania na Ziemi Garwolińskiej w latach  1939-44.

Program artystyczny „Jesteśmy, bo pamiętamy!” został przygotowany przez uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie. W dworku można było obejrzeć wystawę  wyposażenia wojskowego z kampanii wrześniowej ze zbiorów Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. I Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie.  Przed dworkiem  została również zorganizowana wystawa Instytutu Pamięci Narodowej autorstwa Pawła Murawskiego „Polskie Państwo Podziemne”.

Organizatorami powiatowo-miejskich obchodów 83. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego byli: Miasto Garwolin, Powiat Garwoliński, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu “Gołąb” Garwolin, I Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie oraz Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem.