Przejdź do treści strony

Dożynki Powiatu Garwolińskiego - wyjątkowy czas dziękczynienia za zbiory!

Msza święta dziękczynna za tegoroczne zbiory

Dożynki powiatowo-gminne 2022 rozpoczęliśmy uroczystą Mszą świętą w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Samogoszczy sprawowaną przez Proboszcza parafii ks. Bogusława Filipiuka oraz proboszcza parafii Maciejowice ks. kanonika Andrzeja Jaczewskiego. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta z Pilawy. Ks. kanonik Andrzej Jaczewski w pięknej homilii przypomniał jak wielką wartość ma chleb… „Chleba nie je się samemu” – podkreślał przywołując dawne, piękne i wymowne obrzędy i zwyczaje, o których współcześni ludzie już zapomnieli. A tego, skąd pochodzimy zapomnieć nam nie wolno, dlatego należy wracać do tych zwyczajów, dziękować za plony, za dary matki natury. „Boże z Twoich rąk żyjemy, choć na ziemi pracujemy” – wołał za F. Karpińskim.

Liturgię eucharystyczną rozpoczęto od złożenia darów: W imieniu rolników powiatu garwolińskiego chleb wypieczony z tegorocznych zbóż składali Starostowie Dożynek Państwo Justyna i Tomasz Grzebalscy.  Kosz owoców pochodzących z najbardziej urodzajnych ziem Powiatu składali  Pani Marta Lewandowska i Pan Marcin Nowak – sadownicy z gminy Wilga. Kosz warzyw symbolizujący płody ziemi, składali Państwo Beata i Grzegorz Szeląg – rolnicy z Podwierzbia. W imieniu pszczelarzy miód będący symbolempracowitości i obfitości składali Państwo Stanisława i Jan Flakowie.   Najpiękniejsze kwiaty z ogrodów ziemi garwolińskiej, będące darem wdzięczności za sprawowaną Msze Świętą składali Państwo Iwona i Mariusz Zabiegałowscy. Świece – symbol światła składał Pan Władysław Mitura właściciel Gospodarstwa Pasiecznego Zdrowy Miód w Garwolinie. Gospodarze tegorocznych dożynek, Pan Mirosław Walicki – Starosta Powiatu Garwolińskiego i Pan Tomasz Kwiatkowski – Wójt Gminy Maciejowice, nieśli chleb eucharystyczny i wino, dar przypominający, że  Chrystus oddaje się za nas w Eucharystii.

Na zakończenie Eucharystii ks. proboszcz Bogusław Filipiuk poświęcił wieńce dożynkowe i okazałe bochny chleba przyniesienie do świątyni przez delegacje wszystkich miast i gmin Powiatu Garwolińskiego.

Po zakończeniu Mszy św. w wielobarwnym korowodzie dożynkowym prowadzonym przez orkiestrę dętą z Pilawy ruszyliśmy na plac przy świetlicy wiejskiej w Podłężu.. „Od ziarenka do bochenka”  - to wszystko prezentowali aktorzy z Zespołu Ludowego z Gończyc, którzy szli na czele.  Za nimi  delegacje poszczególnych samorządów pięknie prezentowali  okazałe wieńce i chleby.

Tradycyjny ceremoniał dożynkowy

Dożynki obchodzone są na naszych ziemiach od wieków. Jest to największe w roku święto rolników, przypomina o trudnej pracy rolnika i randze tego zawodu, dzięki któremu codziennie na stoły naszych domów trafia polski chleb. Powiat Garwoliński świętował w tym roku 28 sierpnia 2022 r. w Podłężu gmina Maciejowice. Na placu przy świetlicy wiejskiej powstało miasteczko dożynkowe – stoiska KGW, wystawcy (instytucje, organizacje i stowarzyszenia, szkoły, przedsiębiorcy, firmy itp.), strefa  zabaw dla dzieci. Każdy Mieszkaniec naszego powiatu mógł znaleźć coś dla siebie.

Tegoroczne dożynki powiatowo-gminne poprowadzili Z-ca Wójta Gminy Maciejowice Beata Rulak-Fryc  oraz Wicestarosta Powiatu Garwolińskiego Marek Ziędalski.  Po przywitaniu poszczególnych delegacji dożynkowych głos zabrali gospodarze dożynek – Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki i Wójt Gminy Maciejowice Tomasz Kwiatkowski. Starosta podkreślał ogromne znaczenie chleba, dziękował za ten wypieczony na ziemi garwolińskiej, który jest owocem pracy naszych rolników. Organizując dożynki – chcemy Wam podziękować za trud, który nie ogranicza się do okresu żniw, ale jest trudem całorocznej pracy.

Kulminacyjnym momentem dożynek był  tradycyjny ceremoniał i kultywowany zwyczaj łamania się chlebem. „Przyrzekamy dzielić go między wszystkich mądrze i sprawiedliwie, tak, aby nikomu go nie zabrakło” – mówili ze sceny dożynkowi Gospodarze, a włodarze poszczególnych miast i gmin Powiatu Garwolińskiego dzielili wśród uczestników dożynek przyniesiony przez siebie bochen chleba. Całość ceremoniału dopełnił wspaniały występ Zespołu Ludowego z Gończyc.

Część oficjalną  zakończyły przemówienia zaproszonych Gości. Padło wiele słów podziękowań dla naszych Rolników, bowiem święto plonów to właśnie uroczyste podziękowanie wszystkim ludziom, którzy nas żywią i dbają, by dostatek był na naszych stołach.

Odznaka "Zasłużony dla rolnictwa"

O tej części wydarzenia można przeczytać więcej w osobnym artykule.

„Najładniejszy Wieniec Dożynkowy Powiatu Garwolińskiego”

Nie ma święta Plonów bez pięknych i barwnych wieńców!  

Komisja Konkursowa w składzie: Pani Marta Serzysko – Przewodnicząca Komisji Konkursowej Przedstawiciel Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska, członkowie komisji: Pan Krzysztof Ośka – Przedstawiciel Zarządu Powiatu Garwolińskiego, Pani Monika Ochnio – Przedstawiciel Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska, Pani Maria Stefanowska – Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Garwolinie, Pani Agnieszka Gromół Dyrektor Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego - nie miała łatwego zadania.

Komisja oceniała wieńce pod względem zgodności z tradycją, użytych materiałów i walorów estetycznych.  

Decyzją komisji najpiękniejszy wieniec dożynkowy zaprezentowali mieszkańcy Łąk w Gminie Górzno, którzy otrzymali bon w wysokości 1500 zł, drugie miejsce zajęła Gmina Borowie i Zespół  Ludowy „Iwowianki” z Iwowego otrzymując bon na kwotę 1200 zł. Trzecie miejsce i bon o wartości 900 zł otrzymała gmina Trojanów i Koło Gospodyń Wiejskich „Ochodzianki” z Ochodnego. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowego dyplomy i bony w wysokości 200 zł. Serdecznie gratulujemy!

Powiatowy wieniec dożynkowy wykonany został przez Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem.
Wieniec dożynkowy Gmina Maciejowice  wykonany został przez Koło Gospodyń Wiejskich w Podłężu. 
Wieniec dożynkowy Gminy Borowie wykonał Zespół Ludowy „Iwowianki” z Iwowego.  
Wieniec Gmina Garwolin wykonały Sołectwa  Nowy Puznów i Stary Puznów.
Wieniec Miasta Garwolin wykonał Pan Antoni Garwoliński dla Spółki dla Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej w Garwolinie.
Wieniec Gmina Górzno wykonało Koło Gospodyń Wiejskich w Łąkach. 
Wieniec Gminy Łaskarzew wykonali mieszkańcy sołectwa Krzywda.
Kosz dożynkowy Miasta Łaskarzew przegotowało  Koło Gospodyń Wiejskich „Serbianki” Kołacz dożynkowy – Spółka dla Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej w Łaskarzewie. 
Wieniec dożynkowy Gminy Miastków Kościelny  wykonali  Mieszkańcy Sołectwa  Stary Miastków.
Wieniec dożynkowy Gmina Parysów wykonało Sołectwo wsi Wola Starogrodzka.
Wieniec Miasta i Gminy Parysów wykonało Koło Gospodyń Wiejskich  „Kaleń” w Kalonce.
Delegacja Gminy Sobolew przygotowała kosz warzyw.
Wieniec Gminy Trojanów wykonało Koło Gospodyń Wiejskich „Ochodzianki” z Ochodnego.
Wieniec dożynkowy Gminy Wilga wykonało Koło Gospodyń Wiejskich w Wildze.
Wieniec Miasta i Gminy Żelechów wykonany został przez Koło Gospodyń Wiejskich  w Starym Kębłowie. 

Najlepsi producenci mleka wyróżnieni przez OSM Garwolin i SM Ryki

Podczas Dożynek Powiatowych w Podłężu wyróżnienia otrzymali rolnicy, którzy przez OSM Garwolin i SM Ryki zostali uznani za najlepszych producentów mleka w 2021 roku.

OSM Garwolin ma wspaniałych dostawców i bardzo dobre mleko, dlatego też zarząd OSM Garwolin postanowił wyróżnić 20 najlepszych dostawców mleka, którzy dostarczyli najwięcej mleka o najwyższej jakości.

Nagrody najlepszym producentom mleka z Powiatu Garwolińskiego wręczył Pan Waldemar Paziewski - Prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Garwolinie.

Wyróżnieni producenci mleka przez OSM Garwolin:

1. Pan Tomasz Błachnio zam. Leokadia (1 478 578,00 litrów)

2. Pan Marcin Szewczak zam. Kobiałki Nowe (1 245 573,00 litrów)

3. Pan Rafał Adamiec zam. Siodło (1 027 909 litrów)

4. Pan Łukasz Sabak zam. Wężyczyn (855 484 litrów)

5. Pan Marek Ducki zam. Wilczyska (831 431 litrów)

6. Pani Justyna Sitnik zam. Oblin (819 703 litrów)

7. Pan Marek Nocka zam. Transbór (812 025 litrów)

8. Pan Damian Witkowski zam. Osiny (781 561 litrów)

9. Pan Marcin Zawadka zam. Transbór (776 873 litrów)

10. Pan Karol Głodek zam. Stara Huta k/Woli Mysłowskiej (689 466 litrów)

11. Pan Łukasz Jurkowski zam. Jeruzal Browarna (676 497 litrów)

12. Pan Piotr Zdun zam. Jarczówek (656 135 litrów)

13. Pan Kamil Sawicki zam. Skurcza (648 988 litrów)

14. Pani Monika Jaworska zam. Lubice (629 299 litrów)

15. Pani Joanna Stolarkiewicz zam. Piastów (616 904 litrów)

16. Pan Konrad Duszczyk zam. Zglechów (596 983 litrów)

17. Pan Marcin Grzegrzułka zam. Nowy Zglechów (577 259 litrów)

18. Pan Witold Prządka zam. Nowy Goniwilk (555 943 litrów)

19. Pan Marcin Zając zam. Kujawy (553 459 litrów)

20. Pan Michał Janisiewicz zam. Izdebno (545 001 litrów)

Wśród wyróżnionych dostawców SM Ryki znaleźli się dostawcy z powiatu garwolińskiego. Nagrody najlepszym producentom mleka z Powiatu Garwolińskiego wręczył Pan Jerzy Pyza - Prezes Spółdzielni Mleczarskiej w Rykach.

Wyróżnieni producenci mleka przez SM Ryki:

1. Pan Krzysztof Mańkowski zam. Mroków (1 911 278 litrów)

2. Pan Andrzej Bober zam. Damianów (1 253 299 litrów)

3. Pan Bogdan Lech zam. Derlatka (1 084 780 litrów)

4. Pan Dariusz Szmigiel zam. Budziska (755 838 litrów)

5. Pan Leszek Wesołowski zam. Korytnica (732 848 litrów)

6. Pan Krzysztof Michalec zam. Chęciny (262 912 litrów)

7. Pan Daniel Śliński zam. Brzegi (235 299 litrów)

8. Pan Sylwester Salwa zam. Stary Goniwilk (215 548 litrów)

Serdecznie gratulujemy !

Występ Zespołu ENEJ

Gwiazdą tegorocznych dożynek był polsko-ukraiński zespół ENEJ, który przyciągnął do Podłęża wielu Mieszkańców Powiatu Garwolińskiego.

Koncert rozpoczął się o godzinie 16. 00 porywając do zabawy, śpiewu i tańca przybyłych mieszkańców grając muzykę rockowo – folkową.

Zespół w swoim repertuarze wykonał największe hity tj. ”Skrzydlate ręce”, "Radio Hello", ”Tak smakuje życie”, ”Kamień z napisem LOVE”, ”Ostatni raz”, ”Symetryczno-Liryczna”, ”Zbudujemy Dom”, ”Bilia Topoli” i wiele innych.

Dziękujemy Wam za Waszą obecność, wspólną zabawę, niesamowitą atmosferę i niepowtarzalny klimat, który stworzyliśmy w Podłężu.

Do wspólnej zabawy zaprosiła także Kapela Krzysztofa Staręgi. Na tradycyjnych dechach od razu zrobiło się tłoczno! Zabawy nie było końca! Wieczorną zabawę poprowadził zespół Harem.

Współorganizatorzy i partnerzy wydarzenia

Współorganizatorem uroczystości była Fundacja Instytut Rzeczypospolitej im. Pawła Włodkowica.

Tegoroczne święto plonów zostało objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy. 

Organizację uroczystości wsparły instytucje: Fundacja Instytut Rzeczypospolitej im. Pawła Włodkowica, Krajowa Spółka Cukrowa Polski Cukier S.A., Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Warszawie, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Warszawie, Bank PKO BP Oddział Garwolin.

Patronat medialny sprawowali: Katolickie Radio Podlasie, Gazeta Twój Głos, portale informacyjne: Podlasie 24, eGarwolin, wirtualny Garwolin i Kurier Garwoliński.