Przejdź do treści strony

Droga powiatowa nr 1314W po przebudowie oficjalnie otwarta!

W środę, 12 kwietnia 2023 r. uroczyście przecięto wstęgę na zmodernizowanym blisko 5,5 km odcinku drogi  powiatowej 1314W Parysów – Puznówka – Jaźwiny. W miejscowości Poschła podsumowano zrealizowaną za ponad 13,5 mln zł inwestycję, na którą Powiat Garwoliński otrzymał blisko 8 mln zł dotacji z rezerwy budżetu państwa!

Jak podkreślał Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki – nie byłoby tej inwestycji, tej zmodernizowanej drogi, gdyby nie wizyta Premiera Mateusza Morawieckiego na naszej ziemi, podczas której nakreślono możliwość pozyskania środków z tzw. rezerwy Premiera. To wówczas samorządowcy przedstawili premierowi podstawowy problem z jakim borykamy się w powiecie – stan naszych dróg.

Pomimo wielu trudności (pandemia, wojna), dzięki pozyskanym środkom rządowym udało się z sukcesem zakończyć tak dużą inwestycję. Sukces możliwy był przede wszystkim dzięki osobistemu zaangażowaniu Senator RP Maria Koc – za które serdecznie dziękujemy! - podkreślał Starosta. Podziękowania kierujemy także na ręce Pani Kierownik Anna Kaszuby – za wsparcie merytoryczne podczas składania wniosku – kontynuował.

W rekordowym czasie, bo w przeciągu miesiąca, udało się zmodernizować ponad 5,5 km odcinek drogi w miejscowości Parysów, Niesadna oraz Poschła. Traktujemy tą inwestycję jako zrealizowanie pierwszego etapu, w planach mamy kolejne.  Warto podkreślić także, że prace trwają dalej w Puznówce – dzięki czemu zmodernizujemy piękny odcinek drogi - od węzła 17 do samego Parysowa. To wielkie przedsięwzięcie! -mówił podczas spotkania włodarz.

Zmodernizowany odcinek pochłonął 13,5 mln zł, z czego ponad 5,5 mln zł z budżetu powiatu przeznaczyli Radni, za co serdecznie dziękujemy. Podziękowania kierujemy także do wykonawcy inwestycji firmy BRUK-BUD, która prowadząc prace także w nocy zakończyła inwestycje w terminie – podkreślał dalej Starosta. Podziękowania skierował także dla wszystkich pracowników Powiatowego Zarządu Dróg na ręce Dyrektora Marka Jonczaka.

Senator Maria Koc podkreślała, że Powiat Garwoliński jest jednym wielkim placem budowy, a wszystko to dzięki środkom rządowym pozyskanym przez powiat, niebagatelnym bo ponad 300 mln zł. Senator gratulowała samorządowcom z powiatu oraz gminy i wszystkim Mieszkańcom miejscowości Poschła i gminy Parysów. Senator wyraziła radość, że mogła wesprzeć starania Starosty w pozyskaniu środków na modernizację drogi oraz ogromne podziękowania Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za dostrzeganie potrzeb małych społeczności lokalnych.

Anna Kaszuba Kierownik Delegatury MUW w Siedlcach składając gratulacje mówiła: - jeśli ktoś chce czegoś,  to znajdzie sposób. Natomiast jeśli ktoś czegoś nie chce, to znajdzie powód. Dziękuje za to, że nigdy nie szukacie powodów, tylko znajdujecie sposoby.

Podziękowania i gratulacje popłynęły także od Przedstawicielki Poseł na Sejm RP Teresy Wargockiej – Elżbiety Woźniak-Sionek, Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Kazimierza Sionka oraz Wójt Gminy Parysów Bożeny Kwiatkowskiej.

Inwestycję poświęcił w zastępstwie ks. proboszcza z Parysowa -  ks. płk. Grzegorz Kamiński - proboszcz parafii Miętne.

W zmodernizowany w grudniu ubiegłego roku odcinek wbudowano łącznie 6 175,68 ton asfaltobetonu. Wykonano obustronne pobocze gruntowe oraz rowy odwadniające. Przebudowano cztery skrzyżowania, wykonano zatoki postojowe, zjazdy indywidualne oraz oznakowanie pionowe.

Przebudowa drogi powiatowej nr 1314W pochłonęła 13 572 202, 59 zł.
Zadanie zostało zrealizowane w ramach dofinansowania z rezerwy ogólnej budżetu państwa.
Wysokość dotacji: 7 909 717,00 zł
Wkład własny: 5 662 485,59 zł.