Przejdź do treści strony

Narodowe Święto Niepodległości – Świętujmy razem!

Burmistrz Garwolina Marzena Świeczak i starosta powiatu garwolińskiego Mirosław Walicki zapraszają na miejsko-powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości. W bogatym programie wydarzeń każdy znajdzie coś dla siebie.

Już za kilka dni, 11 listopada, będziemy obchodzić 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ta ważna dla wszystkich data to doskonała okazja do radosnego, wspólnego świętowania. W programie miejsko-powiatowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości znalazły się w tym roku spektakle teatralne, wystawy, wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni i wiele innych wydarzeń, które z pewnością zainteresują mieszkańców.

Oficjalne uroczystości

11 listopada o godzinie 10:00 w garwolińskiej kolegiacie zostanie odprawiona msza święta w intencji ojczyzny. Po niej zaplanowano przemarsz wszystkich uczestników wraz z Orkiestrą Dętą OSP Garwolin i pocztami sztandarowymi na Skwer im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zostaną złożone wiązanki kwiatów, a burmistrz Garwolina Marzena Świeczak wygłosi okolicznościowe przemówienie. O godzinie 13:00 w sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury rozpocznie się gala „Zasłużony dla Powiatu Garwolińskiego”, podczas której przemówienie wygłosi Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki Osiem osób i instytucji zostanie wyróżnionych honorowym tytułem nadawanym przez kapitułę od 2005 roku. To najwyższy i najbardziej prestiżowy tytuł przyznawany przez Radę Powiatu Garwolińskiego tym, którzy wyróżniają się dokonaniami i zaangażowaniem w pracę na rzecz rozwoju i promocji powiatu garwolińskiego. „Zasłużeni dla Powiatu Garwolińskiego” otrzymają także pamiątkowe statuetki. Podczas gali zaśpiewa Katarzyna Dąbrowska „Kate”, która zaprezentuje swoje autorskie utwory oraz dobrze znane covery. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa „Odzyskanie Niepodległości przez Polskę” przygotowana przez Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem.

Pamięci Wandy

"O Wandzie, co czyniła dobrze" to cykl wydarzeń organizowanych przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną, dofinansowany z Biura Programu Niepodległa „Koalicje dla Niepodległej”. Na ścianie Publicznego Przedszkola nr 1 "Bajka" w środę, 9 listopada o 10:00 zostanie odsłonięty mural upamiętniający bohaterkę projektu: nauczycielkę, działaczkę społeczną i harcerkę - Wandę Bekierską. Finałem projektu będzie spektakl teatralny pt. „Bekierska”, który powstał pod kierownictwem Mariusza Kozickiego. Będzie go można zobaczyć 11 listopada o godzinie 12:00 w sali widowiskowej CSiK.

Świętuj z kulturą

Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zaprasza na popołudniowe wspólne celebrowanie Narodowego Święta Niepodległości. Na początek będzie z humorem. O godzinie 17:00 w sali widowiskowej wystąpi Teatr O!Mamy ze spektaklem „Głupstwo”. To żartobliwy spektakl oparty na krótkich tekstach zawartych w książce „Dobranoc dla dorosłych” autorstwa Feliksa Dereckiego, Andrzeja Nowickiego i Joanny Wilińskiej. O godzinie 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy prac członków Klubu Seniora w Garwolinie, a po nim w sali konferencyjnej zabrzmią śpiewanki patriotyczne „Tę piosnkę, tę jedyną…”. Do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych i żołnierskich w tym roku zaproszą publiczność: Tadeusz Talarek oraz zespół „Chwilo Trwaj”.

Radośnie z harcerzami

ZHP Hufiec „Orłów” zaprasza całe rodziny do wzięcia udziału w pikniku pod hasłem „Radosny patriotyzm”. 11 listopada o godziny 11:30 na odwiedzających park przy Pływalni Miejskiej „Garwolanka” będzie czekało mnóstwo atrakcji: gry i zabawy, stoiska tematyczne oraz festiwal piosenki patriotycznej i gra miejska. Więcej informacji o wydarzeniu na profilu facebookowym Hufca „Orłów”.

Biało-czerwono z biblioteką

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie również zaprasza swoich czytelników do wspólnego świętowania. W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbędą się: zajęcia czytelnicze z dziećmi z przedszkola Juniorek „Moja Niepodległa”, quiz online poświęcony znajomości hymnu narodowego (rozstrzygnięcie 15.11) oraz patriotyczne puzzle dla dzieci „Listopadowe Święto”, konkurs na grafikę komputerową dla młodzieży i dorosłych „Przedstaw to w pixelach-Niepodległość”- Twórcza interpretacja pojęcia Niepodległość. (termin do 18.11), wystawa książek w czytelni poświęconych odzyskaniu niepodległości oraz seans filmowy w Bibliotecznym Klubie Filmowym – „Piłsudski” (10.11 godz. 17:00)