Przejdź do treści strony

Narodowe Święto Niepodległości – Świętujmy razem

Narodowe Święto Niepodległości – Świętujmy razem!

Burmistrz Garwolina Marzena Świeczak i Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki zapraszają na miejsko-powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości. W bogatym programie wydarzeń każdy znajdzie coś dla siebie.

Już za kilka dni, 11 listopada, będziemy obchodzić 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ta ważna dla wszystkich data to doskonała okazja do radosnego, wspólnego świętowania. W programie miejsko-powiatowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości znalazły się w tym roku wystawa, wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni, piknik harcerski i wiele innych wydarzeń, które z pewnością zainteresują mieszkańców.

Oficjalne uroczystości

11 listopada o godzinie 10:00 w garwolińskiej kolegiacie zostanie odprawiona msza święta w intencji ojczyzny. Po niej zaplanowano przemarsz wszystkich uczestników wraz z Orkiestrą Dętą OSP Garwolin i pocztami sztandarowymi na Skwer im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zostaną złożone wiązanki kwiatów, a burmistrz Garwolina Marzena Świeczak wygłosi okolicznościowe przemówienie. O godzinie 12:00 w sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury rozpocznie się gala „Zasłużony dla Powiatu Garwolińskiego”. Osiem osób i instytucji zostanie wyróżnionych honorowym tytułem nadawanym przez kapitułę od 2005 roku. To najwyższy i najbardziej prestiżowy tytuł przyznawany tym, którzy wyróżniają się dokonaniami i zaangażowaniem w pracę na rzecz rozwoju i promocji powiatu garwolińskiego. „Zasłużeni dla Powiatu Garwolińskiego” otrzymają także pamiątkowe statuetki.

Radośnie z harcerzami

ZHP Hufiec „Orłów” zaprasza całe rodziny do wzięcia udziału w pikniku pod hasłem „Radosny patriotyzm”. 11 listopada o godziny 11:30 na odwiedzających park przy Pływalni Miejskiej „Garwolanka” będzie czekało mnóstwo atrakcji: gry i zabawy, stoiska tematyczne oraz festiwal piosenki patriotycznej i gra miejska. Więcej informacji o wydarzeniu na profilu facebookowym Hufca „Orłów”.

Świętuj z kulturą

Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zaprasza na wieczorne wspólne celebrowanie Narodowego Święta Niepodległości. O godzinie 18:00 w sali widowiskowej zabrzmią śpiewanki patriotyczne „Tę piosnkę, tę jedyną…”. W rolę muzycznych przewodników wcielą się wokaliści: Justyna Dybcio, Tadeusz Talarek i Arkadiusz Buczkowski oraz zespół w składzie: Julian Czaporowski (fortepian), Ryszard Szewczyk (trąbka), Mirosław Kałaska (gitary), Jan Getler (instrumenty perkusyjne) i Wojciech Dybcio (instrumenty perkusyjne).

Wydarzenia towarzyszące

Ratować dzieci! Ratować dzieci! Dzieci Zamojszczyzny w dystrykcie warszawskim 1942-1945” to tytuł wystawy plenerowej, która w dniach 7-14 listopada będzie gościła w Garwolinie za sprawą Stowarzyszenia Odra-Niemen Oddział Mazowiecki. Autorką scenariusza i kuratorem wystawy jest dr Beata Kozaczyńska z Instytutu Historii Uniwersytetu w Siedlcach. Ekspozycja będzie dostępna w przestrzeni miejskiej - na Skwerze im. Solidarności w Garwolinie.

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie również zaprasza swoich czytelników do wspólnego świętowania. W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbędą się: zajęcia czytelnicze dla dziećmi „Nasza paczka i niepodległość”, quiz Niepodległa, gry planszowe „Gramy w Niepodległą”, konkurs „Piłsudski na plakaty”, wystawa książek w czytelni poświęconych odzyskaniu niepodległości oraz koncert patriotyczny Katarzyny Zawady, który odbędzie się 9 listopada w sali widowiskowej CSiK.

Dworek Miętne zaprasza na muzyczne świętowanie Niepodległej: 9 listopada odbędzie się IV Powiatowy FestiwalPiosenki Patriotyczno-Religijnej„Młodzi dla Niepodległej”, zaś 12 listopada koncert „Pamiętaj mnie”.