Przejdź do treści strony

Narodowe Święto Niepodległości - wspólne radosne świętowanie!

Oficjalne obchody Świeta Niepodległości

Miejsko-powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości licznie zgromadziły Mieszkańców Miasta i Powiatu Garwolińskiego na wspólnym świętowaniu. Bogaty program sprawił, że zarówno młodsi jak i nieco starsi Mieszkańcy mogli włączyć się aktywnie w to radosne wydarzenie.

Oficjalne obchody rozpoczęliśmy uroczystą Mszą świętą w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. kan. Stanisław Szymuś – proboszcz garwolińskiej Kolegiaty. W podniosłej homilii kapelan środowisk kombatanckich ks. prałat Edmund Szarek mówił o naszej trudnej drodze do Niepodległości, o patriotyzmie, o umiłowaniu Ojczyzny, która jest wspólnym dobrem wszystkich Obywateli. Jako Polacy mamy obowiązek miłować Ojczyznę poprzez pielęgnowanie historii, kultury, naszych tradycji i języka. Wołając za Wyspiańskim podkreślał, że niepodległość Ojczyzny to wielkie zadanie, powinność i wezwanie, bowiem niepodległości nie otrzymaliśmy raz na zawsze.

Uroczystości przy obelisku Marszałka Józefa Piłsudskiego

Po zakończonej Eucharystii, w asyście pocztów sztandarowych i orkiestry dętej OSP Garwolin nastąpił przemarsz uczestników obchodów pod obelisk Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości. Okolicznościowe przemówienia wygłosili gospodarze obchodów – Burmistrz Garwolina Marzena Świeczak oraz Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki. Burmistrz Miasta przypomniała zgromadzonym trudną historię Naszego Narodu, który musiał wielokrotnie walczyć o swój kraj. Starosta Garwoliński wspominał wybitnych ojców polskiej niepodległości, którzy z wielką energią i determinacją budowali podwaliny niepodległej Polski. Starosta w swoim wystąpieniu nawiązał do sytuacji za naszą wschodnią granicą podkreślając, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze.  Patriotyzm nie wymaga od nas daniny krwi, ale wymaga nieustannej pracy w budowanie silnej i suwerennej Polski. Starosta nie ukrywał radości, że w tym wyjątkowym dniu zostaną odznaczone honorowym tytułem „Zasłużony dla Powiatu Garwolińskiego” osoby, które na wielu płaszczyznach służą naszej małej Ojczyźnie.

Senator RP Maria Koc przywoływała krwawe dzieje naszych przodków, którzy w walce o niepodległość oddawali to co najcenniejsze – własne życie. Naszym wielkim zadaniem jest teraz dbanie, by tego daru nigdy nie zaprzepaścić. Podczas części oficjalnej głos zabrali ponadto: Poseł na Sejm RP kilku minionych kadencji Stanisława Prządka, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Krzysztof Żochowski, Prezes Instytutu Rzeczypospolitej im. Pawła Włodkowica Krystian Jaworski. Przy obelisku odczytano także listy skierowano z okazji Narodowego Święta do Mieszkańców Miasta Garwolina i Powiatu Garwolińskiego - od Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka list odczytał major Norbert Dźwigulski, od Poseł na Sejm RP Teresy Wargockiej list odczytała Elżbieta Woźniak-Sionek, zaś od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika list odczytał Marek Mikulski.

Następnie zebrane delegacje złożyły kwiaty przy kamieniu upamiętniającym pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie w sierpniu 1920 r.

Premiera spektaklu "Bekierska"

Obchody były kontynuowane w Centrum Sportu i Kultury, gdzie w południe odbyła się premiera spektaklu „Bekierska”. To historia opowiedziana słowem, obrazem i dźwiękiem o Wandzie Bekierskiej – działającej w okresie międzywojennym w Garwolinie nauczycielki, wychowawczyni, społeczniczki i harcerki. Spektakl został przygotowany przez zespół pod kierownictwem Mariusza Kozickiego i był zwieńczeniem projektu „O Wandzie co czyniła dobrze”, na który pozyskano dofinansowanie z Biura Programu Niepodległa „Koalicje dla Niepodległej”.

Gala "Zasłużony dla Powiatu Garwolińskiego"

Po godzinie 13.00 rozpoczęła się uroczysta gala „Zasłużony dla Powiatu Garwolińskiego” podczas której ośmiu osobom i instytucjom wręczone zostały zaszczytne tytuły. Uroczystego wręczenia statuetek i pamiątkowych dyplomów dokonał Przewodniczący Rady Powiatu Garwolińskiego Waldemar Trzaskowski, Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki oraz Burmistrz Garwolina Marzena Świeczak. Decyzją Kapituły tegorocznymi laureatami tytułu zostali:

1. W dziedzinie rozwój gospodarczy - Firma Zeller Plastik Poland Sp. Z o.o.

2. W dziedzinie nauka i oświata - Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Garwolinie.

3. W dziedzinie rolnictwo i ochrona środowiska - Pani Anna Żurawek.

4. W dziedzinie działalność samorządowa - Pan Marian Janisiewicz oraz Pan Jerzy Jaroń.

5. W dziedzinie działalność społeczna - Pan Antoni Garwoliński.

6. W dziedzinie Sport - Pan Łukasz Mikulski.

7. W dziedzinie Kultura i Sztuka - Kapela Krzysztofa Staręgi.

 Galę uświetnił występ Katarzyny Dąbrowskiej „Kate”.

Celebrowanie Narodowego Święta Niepodległości

Celebrowanie Narodowego Święta Niepodległości trwało w naszym powiecie do późnych godzin wieczornych. Po południu w Centrum Sportu i Kultury wystąpił Teatr O!Mamy ze spektaklem „Głupstwo”, Tadeusz Talarek oraz zespół „Chwilo Trwaj” poprowadzili śpiewanki patriotyczno-wojskowe. Przez cały dzień Mieszkańcy Powiatu mogli zapoznać się z wystawą „Odzyskanie Niepodległości przez Polskę” przygotowaną przez Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem, czy wernisażem prac członków Klubu Seniora w Garwolinie.

 Najmłodsi Mieszkańcy Miasta i Powiatu mogli włączyć się w pełen atrakcji piknik pod hasłem „Radosny patriotyzm” przy Pływalni Miejskiej „Garwolanka”, którego organizatorem był ZHP Hufiec „Orłów” .

Więcej zdjęć z uroczystości na naszym profilu społecznościowym.