Przejdź do treści strony

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - zapraszamy na powiatowo-miejskie obchody!

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki oraz Burmistrz Miasta Garwolina Marzena Świeczak wraz ze współorganizatorami zapraszają do udziału w oficjalnych obchodach i w wydarzeniach towarzyszących.

Będą warsztaty historyczne, spotkania z żywą historią – płk Bronisławem Maciaszczykiem, wystawa poświęcona Żołnierzom Wyklętym, a samorządowcy zagrają w piłkę nożną o szablę mjr Mariana Bernaciaka ps. „Orlik”. Zachęcamy do włączenia się w tegoroczne powiatowo-miejskie obchody.

Warsztaty edukacyjne, spotkania, wystawa, stoisko promocyjne WCR

W środę, 1 marca od godz.10.00 w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem uczniowie szkół ponadpodstawowych wezmą udział w warsztatach edukacyjnych pn. „Czas Niezłomnych”. Będzie to aktywna lekcja historii, pozwalająca uczestnikom poznać losy Niezłomnych poprzez wykład, quiz czy debatę. Obowiązują zapisy. Szczegóły na plakacie.

O godz. 12.00 w sali kinowej Centrum Sportu i Kultury będzie miało miejsce wyjątkowe spotkanie z żywą historią. 91-letni pułkownik Bronisław Maciaszczyk ps. „Józef”, najmłodszy powstaniec warszawski odznaczony orderem wojennym Virturi Militari, będzie gościł w Garwolinie i przybliży pełną anegdot i osobistych zwierzeń historię swojego życia – żołnierza AK.

Stoisko promocyjne w CSiK przygotują żołnierze z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Garwolinie. To tu będzie można dowiedzieć się, jak wstąpić w wojskowe szeregi czy odbyć dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. To również okazja, żeby uzyskać odpowiedzi na pytania związane z wojskowością, a także złożyć wniosek o powołanie do służby ochotniczej. Wystawę z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przygotowała także Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna. W czytelni zostaną wyeksponowane publikacje dotyczące żołnierzy niezłomnych.

Złożenie kwiatów i wspólna modlitwa

O godz. 16.30 delegacje złożą kwiaty i zapalą znicze na grobie por. Stanisława Kopika ps. „Zemsta”  - żołnierza 1. Pułku Strzelców Konnych, oficera Wojska Polskiego, Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych VII Okręgu Śląskiego. Po 74 latach, pochowany niegdyś pod fałszywym nazwiskiem oficer Wojska Polskiego, 10.11.2022 r. spoczął na garwolińskim cmentarzu parafialnym. Następnie delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym Żołnierzy AK i Żołnierzy Wyklętych na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego.

O godz. 17.30 w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego zostanie odprawiona msza święta w intencji poległych i zmarłych Żołnierzy Armii Krajowej oraz Żołnierzy Wyklętych.

4 marca samorządowy turniej piłkarski

W sobotę, 4 marca na hali sportowej w Górznieo szablę jednego z najwybitniejszych dowódców podziemia antykomunistycznego, mjr Mariana Bernaciaka ps. „Orlik” zagrają nasi samorządowcy w Turnieju Piłki Nożnej Radnych Miast i Gmin Powiatu Garwolińskiego. Mieszkańcy będą mogli kibicować reprezentantom swoich samorządów – Wójtom, Burmistrzom, Radnym już od godziny 12.00! Honorowym patronatem wydarzenie objęła Senator RP Maria Koc.

Żołnierze Niezłomni. Żołnierze Wyklęci

Żołnierzami Wyklętymi nazwano uczestników powojennej konspiracji przeciwko narzuconym przez Sowietów władzom Polski Ludowej. Wielu z nich było bohaterami walk z niemieckim okupantem podczas II wojny światowej. Łączyła ich niezgoda na podporządkowanie Polski i Polaków reżimowi pochodzącemu z obcego nadania, odwaga, by stanąć do walki oraz tragiczne losy: pozbawienie wolności, nierzadko tortury i śmierć z rąk przedstawicieli aparatu władzy. Wszyscy zostali też skazani na zapomnienie, niejednokrotnie pochowani w masowych grobach, pod osłoną nocy, wymazani z kart historii bądź szkalowani przez komunistyczną propagandę. Szacuje się, że w szczytowym okresie walki, w 1945 r., w podziemiu niepodległościowym działało bezpośrednio nawet 200 tysięcy osób.

Sejm Rzeczpospolitej w lutym 2011 roku podjął decyzję o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na dzień 1 marca. Wybór daty nie jest przypadkowy: tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”- polskiej cywilno-wojskowej organizacji antykomunistycznej.

Współorganizatorzy wydarzenia

Partnerami powiatowo- miejskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są: Kolegiata pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Garwolinie, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Gołąb” Garwolin, Gmina Górzno oraz Hala sportowa w Górznie.

Szczegóły wydarzeń na plakatach!