Przejdź do treści strony

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - zapraszamy na powiatowo-miejskie obchody!

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki oraz Burmistrz Miasta Garwolina Marzena Świeczak wraz ze współorganizatorami zapraszają do udziału w oficjalnych obchodach.

Złożenie kwiatów i wspólna modlitwa

O godz. 16.45 delegacje złożą kwiaty i zapalą znicze na grobie por. Stanisława Kopika ps. „Zemsta”  - żołnierza 1. Pułku Strzelców Konnych, oficera Wojska Polskiego, Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych VII Okręgu Śląskiego. Po 74 latach, pochowany niegdyś pod fałszywym nazwiskiem oficer Wojska Polskiego, 10.11.2022 r. spoczął na garwolińskim cmentarzu parafialnym. Następnie delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym Żołnierzy AK i Żołnierzy Wyklętych na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego.

O godz. 17.30 w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego zostanie odprawiona msza święta w intencji poległych i zmarłych  Żołnierzy Wyklętych.

Wydarzenie towarzyszące

W piątek, 1 marca od godz. 18.00 w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem zapraszamy na projekcję filmu dokumentalnego "Sumienie Hioba. Rzecz o ks. Bolesławie Stefańskim" według scenariusza Tomasza Plaskoty i w reżyserii Piotra Zarębskiego, który odbędzie się 1 marca o godz. 18:00 w Dworku Miętne. Obowiązuje rezerwacja miejsc 660-048-799

Ks. Bolesław Stafański ps. „Przybylski" (17.09.1910 – 8.02.1964) –  urodzony w Kochowie koła Garwolina, żołnierz Armii Krajowej odznaczony orderem Virtuti Militari za działalność bojową w trakcie akcji „Burza" 1944 r., kapelan oddziału Narodowego Zjednoczenia Wojskowego w Markach dowodzonego przez Juliana Sałanowskiego ps. „Bogdan",  komendant okręgu warszawskiego Pogotowia Akcji Specjalnej, pierwszy kapłan skazany w komunistycznej Polsce na karę śmierci zamienioną na wieloletnie więzienie.

Żołnierze Niezłomni. Żołnierze Wyklęci

Żołnierzami Wyklętymi nazwano uczestników powojennej konspiracji przeciwko narzuconym przez Sowietów władzom Polski Ludowej. Wielu z nich było bohaterami walk z niemieckim okupantem podczas II wojny światowej. Łączyła ich niezgoda na podporządkowanie Polski i Polaków reżimowi pochodzącemu z obcego nadania, odwaga, by stanąć do walki oraz tragiczne losy: pozbawienie wolności, nierzadko tortury i śmierć z rąk przedstawicieli aparatu władzy. Wszyscy zostali też skazani na zapomnienie, niejednokrotnie pochowani w masowych grobach, pod osłoną nocy, wymazani z kart historii bądź szkalowani przez komunistyczną propagandę. Szacuje się, że w szczytowym okresie walki, w 1945 r., w podziemiu niepodległościowym działało bezpośrednio nawet 200 tysięcy osób.

Sejm Rzeczpospolitej w lutym 2011 roku podjął decyzję o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na dzień 1 marca. Wybór daty nie jest przypadkowy: tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”- polskiej cywilno-wojskowej organizacji antykomunistycznej.

Współorganizatorzy wydarzenia

Partnerami powiatowo- miejskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są: Kolegiata pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Gołąb” Garwolin.

Szczegóły wydarzeń na plakatach!