Przejdź do treści strony

Ostatnie pożegnanie śp. por. Stanisława Kopika ps. „Zemsta” – obrońcy Ojczyzny i niezłomnego żołnierza

W przededniu Święta Niepodległości, 10 listopada odbył się pogrzeb zmarłego w 1948 roku śp. por. Stanisława Kopika ps. „Zemsta”, żołnierza 1. Pułku Strzelców Konnych, oficera Wojska Polskiego, Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych VII Okręgu Śląskiego. 17 czerwca 1948 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy komunistycznej bezpieki, a następnie prawdopodobnie zamordowany przez wypchnięcie z okna drugiego piętra gmachu Miejskiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Jego ciało przekazano do Zakładu Medycyny Sądowej przy ul. Oczki 1. Wiosną 2021 r. zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, po kilku latach badań historyczno-archeologicznych, odnalazł szczątki Stanisława Kopika w Kwaterze „C” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Notę identyfikacyjną odebrali bratankowie ofiary 22 lipca 2022 r. w Belwederze.

Uroczystości pogrzebowe o charakterze państwowym

O godz. 11.00 Mszą św. w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie rozpoczęły się organizowane przez IPN uroczystości pogrzebowe o charakterze państwowym. Nabożeństwu przewodniczył biskup siedlecki ks. dr Kazimierz Gurda. Homilię wygłosił kapelan środowisk kombatanckich ppor. w st. spocz. ks. prałat Edmund Szarek. Długo czekałeś Poruczniku Stanisławie na ten dzień – mówił podczas homilii.

Postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy z dnia 25 października 2022r. por. Stanisław Kopik odznaczony został pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim OOP za „wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”.

– Z honorami Polska żegna dziś Bohatera, który dla jego oprawców był i miał pozostać na zawsze bandytą, Polska odprowadza na wieczną wartę doczesne szczątki człowieka, których miało nigdy nie być – napisał w liście do uczestników pogrzebu zastępca prezesa IPN dr hab. Krzysztofa Szwagrzyk, który prowadził prace poszukiwawcze.

Po mszy św. trumna ze szczątkami por. Stanisława Kopika, odnalezionego przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, została przetransportowana na cmentarz parafialny. Podczas uroczystości na cmentarzu list od marszałka Senatu RP odczytał zastępca szefa Kancelarii Senatu min. Jarosław Stolarczyk. Przemówienie wygłosili: Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Polejowski, w imieniu prezesa IPN głos zabrała Anna Szeląg, zastępczyni dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. List do uczestników uroczystości od ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka odczytał jego doradca Dariusz Jóźwiak. Głos zabrali ponadto poseł Stanisław Zadora, burmistrz Garwolina Marzena Świeczak oraz przedstawiciel Rodziny - bratanek por. Stanisława Kopika, Cezary Kopik.

Państwowa ceremonia pogrzebowa zorganizowana została zgodnie z ceremoniałem wojskowym we współpracy z Wojskiem Polskim, proboszczem parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie oraz rodziną Stanisława Kopika. Trumna z doczesnymi szczątkami por. Stanisława Kopika spoczęła w nowo urządzonej mogile sfinansowanej ze środków Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN

por. Stanisław Kopik ps. „Zemsta”

Urodził się 21 lipca 1914 r. w Słomczynie w pow. warszawskim (obecnie piaseczyńskim). W 1936 r. rozpoczął służbę w 1. Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie. W czasie kampanii wrześniowej, został ranny w bitwie pod Tomaszowem Lubelskim i dostał się do niewoli niemieckiej. Po ucieczce ze szpitala powrócił do Garwolina, gdzie rozpoczął działalność konspiracyjną. W lipcu 1944 r. wstąpił do WP i brał udział w walkach w rejonie Warszawy oraz przy forsowaniu Odry. W październiku 1945 r. rozpoczął służbę w WOP. Jednocześnie nawiązał kontakt z komendantem Oddziałów Leśnych Zgrupowania NSZ kpt. Henrykiem Flame ps. „Bartek”. W obawie przed aresztowaniem na początku sierpnia 1946 r. zdezerterował ze strażnicy WOP w Rycerce Górnej. Szybko zorganizował własny oddział, który stoczył wiele starć z funkcjonariuszami UB, WOP i KBW oraz przeprowadził liczne akcje wymierzone przeciwko konfidentom bezpieki. Wiosną 1947 r., wobec częściowego rozbicia, rozwiązał oddział i wraz z żoną wyjechał do Warszawy. 17 czerwca 1948 r. został zdekonspirowany i zatrzymany na ulicy w Warszawie przez funkcjonariuszy bezpieki i przewieziony do siedziby Miejskiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Cyryla i Metodego. Prawdopodobnie w nocy z 17 na 18 czerwca 1948 r. zmarł w trakcie śledztwa. Według oficjalnej wersji wyskoczył z okna drugiego piętra gmachu UB. Szczątki Stanisława Kopika zostały odnalezione w maju 2021 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na terenie kwatery „C” Cmentarza Wojskowego na Powązkach.