Przejdź do treści strony

Pamięci żołnierzy Armii Krajowej

81 lat temu – 14 lutego 1942 roku – Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową. W rocznicę tego wydarzenia delegacje kombatantów, samorządów: Powiatu Garwolińskiego i Miasta Garwolina oraz służb mundurowych spotkali się, by oddać hołd i wyrazić wdzięczność żołnierzom Armii Krajowej, ich poprzednikom i kontynuatorom za to, że stali nieugięcie na straży honoru Rzeczypospolitej.

Kultywując historyczną pamięć o podziemnym wojsku, będącym fenomenem w okupowanej przez Niemców Europie, przybyłe delegacje: przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK Obwód "Gołąb” z Prezesem Antonim Frąckiewiczem, samorządu Powiatu Garwolińskiego na czele z Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Kazimierzem Sionkiem, Miasta Garwolina na czele z Burmistrzem Marzeną Świeczak i Przewodniczącym Rady Miasta Andrzejem Ostolskim oraz przybyłe służby mundurowe złożyli kwiaty i zapalili symboliczne znicze przy pomniku ku czci żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Gołąb.

To symboliczne podziękowanie żołnierzom AK za bohaterską obronę Ojczyzny, za walkę ze wszystkich sił o jej  wyzwolenie z niewoli, i za to, że dla wielu z nich ta walka trwała zgodnie z przysięgą aż do ofiary życia.

Następnie w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie została odprawiona Msza św. w intencji poległych i zmarłych żołnierzy AK. Kapelan środowisk kombatanckich ks. Prałat Edmund Szarek  przywołał podczas homilii podniosłą przysięgę żołnierza AK.

Dziś w rocznicę powstania Armii Krajowej chcemy wyrazić naszą pamięcią modlitewną, tym, że tu jesteśmy, wdzięczność i podziękowanie za wolną Polskę – mówił.

Armia Krajowa skupiła w sobie niemal całą patriotycznie nastawioną część narodu polskiego. Nazwa „AK” w późniejszym czasie, stała się jednym z najważniejszych symboli dążeń do niepodległości. To właśnie AK w czasach niemieckiego terroru kształtowała postawy setek tysięcy Polaków, dawała nadzieję w trudnych chwilach i podtrzymywała ducha walki.

Cześć i chwała Bohaterom!