Przejd藕 do tre艣ci strony

POLAKU WIEDZ - OJCZYZNO PAMI臉TAJ! 馃嚨馃嚤

Corocznie 8 lipca przy pomniku znajduj膮cym si臋 przy mo艣cie na rzece Wilga w Garwolinie przedstawiciele w艂adz samorz膮dowych Powiatu Pani Iwona Kurowska - Starosta, Pose艂 na Sejm RP IX Kadencji i Miasta Garwolin Pan Albert Baran zast臋pca Burmistrz Garwolina, Pose艂 na Sejm RP Grzegorz Wo藕niak, przedstawiciele 艢wiatowego Zwi膮zku 呕o艂nierzy Armii Krajowej Obw贸d Go艂膮b, s艂u偶b mundurowych z艂o偶yli kwiaty i zapalili znicze w rocznic臋 zamordowania w tym miejscu w 1944 roku 30 Polak贸w.

By艂 to krwawy odwet Niemc贸w za zabicie kata powiatu garwoli艅skiego 鈥搊kupacyjnego starosty Karla Freudenthala. Egzekucj臋 na szosie lubelskiej (lwowskiej) w okolicy Ko艂bieli wykona艂 oddzia艂 Kedywu, Obwodu AK 鈥濭o艂膮b鈥 Garwolin, pod dow贸dztwem ppor. Wac艂awa Matysiaka w dniu 5 lipca 1944. W dniu odwetowej egzekucji 8 lipca o godz. 7 rano Niemcy przewie藕li na 6 ci臋偶ar贸wkach 30 Polak贸w. Odci臋to ca艂y teren wok贸艂 mostu, bez mo偶liwo艣ci poruszania si臋. Niewinnych obywateli polskich rozstrzeliwano w 6 osobowych grupach. Cia艂a zamordowanych wywieziono w nieznane miejsce.

Pami臋tamy o tych tragicznych wydarzeniach! 馃嚨馃嚤