Przejdź do treści strony

Powiatowo-miejskie obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

Już w najbliższą niedzielę, 22 stycznia 2023 roku zapraszamy do wzięcia udziału w patriotycznych wydarzeniach w Garwolinie z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Powstanie wybuchło w 1863 roku i było największym i najdłużej trwającym zrywem epoki porozbiorowej. Walczyli w nim przedstawiciele wszystkich warstw społeczeństwa, a samo powstanie miało olbrzymi wpływ na przełom społeczny i ideowy. Temat powstania poruszył wielu artystów, pisarzy i poetów.

W niedzielę, 22 stycznia 2023 roku o godz. 9.30 na cmentarzu parafialnym w Garwolinie zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem poświęconym poległym Powstańcom Styczniowym. Następnie o godz. 10.00 w Kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego zostanie odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny.

Historyczny poniedziełek w Dworku w Miętnem

Natomiast w poniedziałek, 23 stycznia 2023 roku w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem o godz. 18.00 odbędzie się wykład Adraiana Pogorzelskiego „Powstanie Styczniowe na ziemiach powiatu garwolińskiego”.Będzie to doskonała okazja, by przypomnieć dzieje Powstania Styczniowego na naszych ziemiach, przybliżyć sylwetki uczestników zrywu i przedstawić fragmenty wspomnień powstańców. Całość zilustrują ciekawe eksponaty oraz widoki miejsc związanych z powstaniem. 

Serdecznie zapraszamy!

Szczegóły na plakacie