Przejdź do treści strony

Samorządowy Turniej Piłki Nożnej Radnych Miast i Gmin Powiatu Garwolińskiego o szablę mjr Mariana Bernaciaka ps. "Orlik"

W sobotę, 4 marca 2023 r. na hali sportowej w Górznie w ramach powiatowo-miejskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbył się Samorządowy Turniej Piłki Nożnej Radnych Miast i Gmin Powiatu Garwolińskiego o szablę mjr Mariana Bernaciaka ps. „Orlik”. Honorowym patronatem turniej objęła Senator RP Maria Koc.

Do zaciętej rywalizacji przystąpiło 10 drużyn, reprezentujących Samorządy: Gminy Garwolin, Gminy Górzno, Gminy Łaskarzew, Gminy Miastków Kościelny, Gminy Parysów, Gminy Sobolew, Gminy Wilga, Miasta i Gminy Żelechów oraz Powiatu Garwolińskiego.

Samorządowcy walczyli o szablę Żołnierza Wyklętego - jednego z najwybitniejszych dowódców podziemia antykomunistycznego, mjr Mariana Bernaciaka ps. „Orlik”.  Urodzony na pobliskiej Lubelszczyźnie,  związany także z ziemią garwolińską, dowodził w starciach z NKWD i komunistyczną bezpieką, takich jak rozbicie siedziby UB w Puławach czy uwolnienie więźniów z transportu pod Bąkowcem. W maju 1945 r. w Lesie Stockim odniósł zwycięstwo w walce z obławą NKWD i UB – była to jedna z największych bitew powstania antykomunistycznego.W chwili śmierci miał zaledwie 29 lat.

Zacięta rywalizacja w turnieju reprezentacji Żelechowa z Sobolewem!

Po zaciętym finale i rzutach karnych szablę majora wywalczyła reprezentacja Samorządu Miasta i Gminy Żelechów. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna z Sobolewa, zaś trzecie miejsce zdobyła drużyna reprezentująca Gminę Wilga.

Sportowym rozgrywkom towarzyszyły wielkie emocje.  Stanowiły one wspaniałą okazję do integracji, budowania wspólnoty i współpracy między samorządami. Na boisku każda gmina świetnie się spisywała, a mecze były dosyć wyrównane. Poprzez udział w sportowych rozgrywkach, samorządowcy na sportowo uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych.

Najlepszym bramkarzem turnieju został Kamil Rodak - bramkarz reprezentacji Miasta i Gminy Żelechów. Najlepszym strzelcem okazał się Piotr Brych z reprezentacji Gminy Górzno, zaś najlepszym zawodnikiem turnieju Tomasz Kwiatkowski z Gminy Maciejowice.

Wręczono także specjalne wyróżnienia dla najdłużej grających w turnieju samorządowym zawodników, a są nimi: Waldemar Mućko i Waldemar Sabak.

Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:

  1. Miasto i Gmina Żelechów
  2. Gmina Sobolew
  3. Gmina Wilga
  4. Gmina Maciejowice
  5. Gmina Łaskarzew
  6. Gmina Górzno
  7. Gmina Garwolin
  8. Gmina Parysów
  9. Gmina Miastków Kościelny
  10. Powiat Garwoliński

Serdecznie gratulujemy wszystkim reprezentacjom naszych samorządów! Wielkie gratulacje dla zwycięskich drużyn!