Przejdź do treści strony

Spotkanie opłatkowe Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu garwolińskiego

Blisko 300 przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich wzięło udział w spotkaniu  opłatkowym, które odbyło się 13 stycznia w Powiatowym Ośrodku Sportu w Miętnem.

Powiat Garwoliński wyróżnia się nie tylko na tle województwa mazowieckiego, ale całej Polski pod względem ilości, a nade wszystko aktywności gospodyń i gospodarzy. Bowiem działa prężnie aż 130 Kół Gospodyń Wiejskich.

Uczestnicy spotkania wspólnie modlili się, wysłuchali słów Ewangelii, a także wspólnie zaśpiewali kolędy. Przełamali się symbolicznie opłatkiem, składając sobie noworoczne życzenia.

- To wy, panie i panowie jesteście pionierami wartości w swoich środowiskach lokalnych, w swoich społecznościach. To wy dzisiaj nadajecie ten ton i jesteście odpowiedzialni za to, co się dzieje w waszych środowiskach, a to oznacza także odpowiedzialność za przekaz wartości - artykułował bp Grzegorz Suchodolski.

Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Miętnem przedstawili jasełka, które przyjęte zostały przez obecnych gromkimi brawami, były życzenia, łamanie się opłatkiem i śpiew pięknych polskich kolęd w wykonaniu KGW z Woli Rębkowskiej w gm. Garwolin, „Gocławianka” z Gocławia w gminie Pilawa, „Damianowianki” z Damianowa i „Ochodzianki” z Ochodnego w gm. Trojanów.

 – W tym roku staramy się w jakiś sposób z kołami gospodyń poznać i zorganizować struktury naszego duszpasterstwa, które chcemy, by w naszej diecezji się rozwinęło. Doskonałą okazją do tego są takie właśnie spotkania, gdzie oprócz poznania się, cztery koła gospodyń wiejskich kolędowały, podzieliły się swoimi talentami z innymi. Tych talentów jest bardzo dużo, którymi dzielą się przede wszystkim ze swoją lokalną społecznością i ze wspólnotami parafialnymi, bo pięknym jest to, że koła gospodyń wiejskich coraz bardziej angażują się w życie parafii – zaznaczył ks. Grzegorz.

Oprócz przedstawicieli liczącej w powiecie garwolińskim w granicach 5000 członków organizacji KGW, w spotkaniu udział wzięli starosta Mirosław Walicki, wicestarosta Marek Ziędalski, dziekan dekanatu garwolińskiego ks. kan. Stanisław Szymuś, proboszcz miętneńskiej parafii ks. kan. Grzegorz Kamiński, kapelan bp ks. dr Łukasz Szczeblewski, radni powiatowi, radna sejmiku województwa mazowieckiego Elżbieta Woźniak - Sionek, włodarze gmin.

Organizatorem spotkania w Miętnem był diecezjalny duszpasterz KGW ks. Grzegorz Suwała oraz Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki.