Przejdź do treści strony

Wielkie święto naszej kultury i tradycji - II Festiwal Etnograficzny Powiatu Garwolińskiego za nami!

Za nami II Festiwal Etnograficzny Powiatu Garwolińskiego w Miętnem. Mnóstwo atrakcji, wspaniała zabawa i rzesze mieszkańców i gości, którzy przybyli, by wspólnie poznawać i kultywować tradycje ziemi garwolińskiej.

Od godz. 13.00 na Mieszkańców Powiatu Garwolińskiego i Gości czekały wybitne specjały kulinarne naszych KGW! Można było spróbować lokalnych smakołyków, podziwiać rękodzieło czy wysłuchać historii prosto z polskiej wsi.

W klimat ludowych tradycji wprowadziła zebranych gawęda Marii Bienias z Woli Koryckiej Górnej (gm. Trojanów).

Nie zabrakło muzyki ludowej w wykonaniu naszych KGW i zespołów śpiewaczych. Zaprezentowały się m.in. zespół z Gończyc (gm. Sobolew) i Koło Tańca Ludowego przy ZS nr 1 w Łaskarzewie.

Tradycją się stało, że podczas Festiwalu Etnograficznego Powiatu Garwolińskiego nastąpiło wielkie rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich. Z 31 zgłoszeń wybrano 13 finalistów, których potrawy komisja degustowała podczas trwania festiwalu. Poznaliśmy zwycięzców tegorocznego konkursu na najsmaczniejszą potrawę z jabłkami „Regionalne i lokalne”. Finaliści otrzymali wyróżnienia po 300 zł. Trzecie miejsce (bon na 1000 zł) trafił do KGW w Trzciance (gm. Wilga) za musztardę jabłkową. Bon na 1500 zł odebrali członkowie KGW w Trojanowie za kaczkę z jabłkami. Zwycięstwo (bon na 2000 zł) KGW Borowie przyniosły bezglutenowe pierogi z jabłkami.

Podczas II Festiwalu Etnograficznego Powiatu Garwolińskiego wręczono wyróżnienia „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za zaangażowanie w upowszechnianie tradycji ludowej i ochronę lokalnego dziedzictwa kulturowego odznakę honorową przyznano, na wniosek starosty powiatu Mirosława Walickiego i senator Marii Koc, Marii Bienias, Jadwidze Krześniak i Zespołowi Ludowemu z Gończyc (gm. Sobolew). Odznaczenie wręczał szef Gabinetu Politycznego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego Kacper Sakowicz. Na tym nie koniec odznaczeń Piotr Gliński przyznał Srebrne Odznaki za opiekę nad zabytkami regionaliście, dyrektorowi Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Żelechowie Michałowi Sztelmachowi, regionaliście z Gończyc (gm. Sobolew) Kazimierzowi Paciorkowi, regionaliście z Garwolina Krzysztofowi Kotowi oraz wieloletniemu kustoszowi Muzeum im. Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach Markowi Ziędalskiemu. W dowód uznania pracy dyplomy honorowe wręczono również dyrektorom ośrodków kultury działającym na terenie powiatu garwolińskiego.

Mnóstwo atrakcji czekało dla najmłodszych - bezpłatna strefa zabaw i edukacji, wielkie dmuchańce i nieco mniejsze kulki. Zabawy przy strefie dla dzieci poprowadziły animatorki. Nasz powiatowy smok dla każdego dziecka znalazł coś słodkiego! Prócz tego przejażdżki bryczkami, stare auta i głośne motocykle!

Do tańca i wspaniałej zabawy porwał zespół z Limanowej Zespół TerazMy, a gwiazdą wieczoru był Zenon Martyniuk z Zespołem.

Festiwal patronatem honorowym objęła Maria Koc - Senator RP.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023.