Przejdź do treści strony

Witaj majowa jutrzenko

Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki oraz Burmistrz Garwolina Marzena Świeczak serdecznie zapraszają na powiatowo-miejskie obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W bogatym programie wydarzeń każdy znajdzie coś dla siebie.

Już za kilka dni, 3 maja, będziemy obchodzić Narodowe Święto Trzeciego Maja. To dla Polaków jedna z najważniejszych dat w roku, doskonała okazja do radosnego, wspólnego świętowania.

Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone jest na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Czteroletni, nazywany także Wielkim, 3 maja 1791 r. Ustawy Rządowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, znanej jako Konstytucja 3 maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie, po amerykańskiej z 1787 r., spisana konstytucja. Ustawa regulowała system prawny państwa, wprowadzając ustrój monarchii konstytucyjnej i zasadę trójpodziału władzy. Zniesiono liberum veto, konfederację i wolną elekcję. Choć interwencja militarna Rosji udaremniła reformę Rzeczypospolitej w połowie 1792 r., to do dzisiaj Konstytucja 3 maja jest jednym z fundamentów polskiej tradycji i państwowości.

W programie miejsko-powiatowych obchodów Narodowego Święta znalazły się zarówno obchody oficjalne jak również wydarzenia towarzyszące kulturalne i sportowe. Każdy mieszkaniec powiatu z pewnością znajdzie coś dla siebie.

W Garwolinie 3 maja 2024 r. będziemy wspólnie świętować 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja – oficjalne obchody.

Główne obchody rozpoczną się uroczystą Mszą świętą w intencji Ojczyny – o godz. 10.00 w kościele pw. MB Częstochowskiej w Garwolinie. Po niej nastąpi przemarsz uczestników uroczystości, pocztów sztandarowych w asyście orkiestry dętej OSP Garwolin pod obelisk przy ZS nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie. Tam wysłuchamy okolicznościowych przemówień, po nich delegacje złożą kwiaty. „O Konstytucji 3 maja słów kilka” – to tytuł spektaklu słowno-muzycznego przygotowanego z tej okazji przez uczniów ZS nr 2 w Garwolinie, który będziemy mogli zobaczyć w samo południe.

Wydarzenia towarzyszące

28 kwietnia (niedziela) o godzinie 10:00 wystartuje IX Duathlon Garwoliński. Start i meta zlokalizowane będą na terenach przy zbiorniku retencyjnym w Garwolinie. Tego samego dnia Dworek Miętne zaprasza na godz. 15.00 na koncert z okazji Święta Konstytucji i Dnia Flagi

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto państwowe obchodzone od 2004 roku. Jego celem jest przede wszystkim rozpowszechnianie wiedzy o Polskich symbolach narodowych, rodzinnych.

Radośnie, z pięknie powiewającymi flagami, na wodzie – tak właśnie będzie obchodzone Święto Flagi. Centrum Sportu i Kultury zaprasza do włączenia się w spływ kajakowy. Miejscem spotkania będą Tereny Rekreacyjne „Zarzecze”. Szczegóły na www.csik.garwolin.pl. Tego dnia Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna na swoim profilu na FB zaprasza do udziału w quizie online.

3 maja do sportowego świętowania zapraszają organizatorzy Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Starosty Powiatu Garwolińskiego, który jest planowany na boisku Orlik 2012 w Żelechowie. Więcej informacji na stronie www.samorzad.gov.pl/web/powiat-garwolin

Włączmy się we wspólne świętowanie!