Przejdź do treści strony

Zapraszamy do wspólnego świętowania 15 sierpnia!

Jak co roku, w rocznicę heroicznych zmagań w obronie naszej niepodległościpodczas walki z rosyjskim najeźdźcą w 1920 roku będziemy świętować wiktorię Polski i Święto Wojska Polskiego. Uczcimy także pamięć  polskich chłopów, którzy odpowiedzieli na apel władz i masowo wstępowali do Wojska Polskiego. 15 sierpnia jest dla nas wszystkich czasem wiary w niezłomną siłę polskości oraz patriotycznego umocnienia. 103. rocznica wielkiego zwycięstwa, tzw. „Cudu nad Wisłą”  to imponujący znak pięknej historii, którą wspólnie będziemy  świętować w Garwolinie.

Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki, Burmistrz Miasta Marzena Świeczak, Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji ppłk Paweł Uchroński zapraszają do obchodów Święta Wojska Polskiego, Święta Czynu Chłopskiego oraz Święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej 15 sierpnia 2023 r. w Garwolinie.

Oficjalne obchody rozpoczną się uroczystą Mszą świętą o godz. 10.00 w Kolegiacie Przemienienia Pańskiego, po której nastąpi przemarsz delegacji z udziałem pocztów sztandarowych i orkiestry OSP Garwolin pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tu wspólnie z orkiestrą dumnie odśpiewamy hymn narodowy. Po przemówieniach i złożeniu wiązanek odbędzie się spotkanie z historią na skwerze im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (za kolegiatą).

Na skwerze wśród stoisk przygotowanych przez Wojskowe Centrum Rekrutacji, Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 1 Pułku Strzelców Konnych, Fundację Koszary i Dawny Powiat Garwolin i okolic na pewno każdy odkryje ciekawe zdjęcia, eksponaty czy opisy historii. Dla najmłodszych Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem przygotuje wyjątkowe stoisko z atrakcjami.

Prócz tego będzie można zapoznać się z wystawą IPN “Wojna z bolszewikami. Bitwa warszawska 1920”, a to wszystko przy dźwiękach pieśni i piosenek patriotycznych. Będzie wesoło, historycznie i biało-czerwono! Zapraszamy 15 sierpnia do wspólnego świętowania, bo to święto nas wszystkich!

Współorganizatorami obchodów są:Powiat Garwoliński, Miasto Garwolin, Wojskowe Centrum Rekrutacji, Kolegiata Przemienienia Pańskiego, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, Powiatowe Centrum Promocji i Kultury w Miętnem, Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 1 Pułku Strzelców Konnych, Fundacja Koszary, Dawny Powiat Garwolin i okolice, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej „Gołąb” Garwolin, Orkiestra Dęta OSP Garwolin oraz Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie.

Zdjęcie na plakacie: Piechota polska w marszu na front przed bitwą warszawską, fot. Centralne Archiwum Wojskowe.