Przejdź do treści strony

Konferencja prasowa z udziałem Wojewody w Starostwie Powiatowym w Garwolinie

„Inwestycje lokalne. Polska jest jedna” pod takim hasłem we wtorek, 25 kwietnia 2023 roku w Starostwie Powiatowym w Garwolinie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Parlamentarzystów, Wojewody Mazowieckiego oraz przedstawicieli Samorządów Powiatu Garwolińskiego. Celem konferencji było podsumowanie inwestycji lokalnych realizowanych w powiecie garwolińskim przy wsparciu środków z budżetu państwa w latach 2019-2023. Do Samorządów i Mieszkańców naszego powiatu na przestrzeni ostatnich lat trafiło łącznie 1 194 548 859,59 w ramach blisko 460 dofinansowanych ze środków budżetu państwa inwestycji i programów społecznych.

- Zawsze jest dobry czas do podsumowań – rozpoczęła spotkanie Senator RP Maria Koc.  Jednocześnie w imieniu wszystkich Samorządowców podziękowała nowo powołanemu Wojewodzie Mazowieckiemu Tobiaszowi Bocheńskiemu za przyjęcie zaproszenia i przyjazd na ziemie Powiatu Garwolińskiego zaraz po objęciu urzędu.

Ponad 290 mln zł otrzymały gminy z powiatu garwolińskiego w ramach trzech edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych oraz ponad 121 mln zł środków finansowych z budżetu państwa na realizację zadań inwestycyjnych, z czego na same zadania drogowe przeznaczono środki rządowe w kwocie ponad 61 mln zł. W ramach tych środków zrealizowano w powiecie garwolińskim oraz w gminach z terenu powiatu, 61 zadań obejmujących ponad 78 km dróg lokalnych.

- Pieniądze, które trafiły do Powiatu Garwolińskiego, sprawiły, że mamy mnóstwo inwestycji, a Powiat Garwoliński to jeden wielki plac budowy – mówiła Senator RP Maria Koc. Posłowie biorący udział w konferencji: Iwona Kurowska i Grzegorz Woźniak w swoich krótkich przemówieniach podziękowali za pracę, za dobrze wykonaną robotę na rzecz Mieszkańców naszego powiatu.

Tobiasz Bocheński, Wojewoda Mazowiecki zwracając się do współgospodarzy Powiatu Garwolińskiego podziękował za ten dynamizm, który już na początku dane mu było poznać.
-  Filarem naszego rządu jest polityka zrównoważonego rozwoju. Chcemy, żeby inwestycje dofinansowywane z rządowych programów były blisko mieszkańców. Należy podkreślić, że wszystkie najważniejsze reformy są przeprowadzane razem z samorządowcami, bo to Państwo najlepiej znają potrzeby swoich mieszkańców, a środki finansowe powinny być rozdysponowane w sposób umiejętny i przemyślany – kontynuował.

Konferencja była także okazją do rozmowy z samorządowcami o realizacji programów rządowych, m.in. „Maluch+” i zapewnieniu o płynącym z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wsparciu i pomocy.

Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki na wstępie swojej wypowiedzi powiedział: - Dziękujemy za programy rządowe, które są przygotowywane dla nas jako oferta, a my jako samorządowcy, bardzo chętnie korzystamy ze środków, które oferuje nam rząd. Wiemy, że to historyczne dofinansowania, takiej szansy nigdy nie mieliśmy, a na ziemie naszego powiatu płyną środki większe niż w przeciągu ostatnich dwudziestu lat razem wziętych. Jednocześnie chciałbym podkreślić, że Powiat Garwoliński, że Mieszkańcy Powiatu -  jesteśmy silną społecznością lokalną, która się rozwija i jest otwarta na współpracę. Deklarujemy wole tej współpracy i jako samorządowcy zrobimy wszystko, żeby dobrze z tych środków skorzystać.  

Następnie Starosta omówił największe inwestycje jakie udało się zrealizować w powiecie, dzięki rządowym programom, a były to programy oświatowe, Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych, Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych czy Fundusz Przeciwdziałania Covid-19. Na przestrzeni lat 2019-2023 udało się dokonać budowy, przebudowy lub remontów przy współudziale środków rządowych na odcinku 54,252 km dróg powiatowych i 3 obiektach mostowych.  To historyczny przeskok cywilizacyjny dla naszego powiatu.

Następnie głos zabierali Wójtowie i Burmistrzowie Miast i Gmin Powiatu Garwolińskiego: Burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz, Wójt Gminy Łaskarzew Marian Janisiewicz, Wójt Gminy Borowie Wiesław Gąska, Burmistrz Łaskarzewa Anna Laskowska, Wójt Gminy Sobolew Maciej Błachnio, Wójt Gminy Trojanów Stanisław Kostyra, Wójt Gminy Wilga Bogumiła Głaszczka, Wójt Gminy Maciejowice Tomasz Kwiatkowski, Burmistrz Miasta i Gminy Pilawa Albina Łubian, Wójt Gminy Parysów Bożena Kwiatkowska, Wójt Gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk, Wójt Gminy Miastków Kościelny Jerzy Jaroń oraz Wójt Gminy Górzno Waldemar Sabak.

Podsumowanie dokonywane było w oparciu o prezentację przygotowaną wspólnie przez wszystkie samorządy naszego powiatu. Prezentacja dostępna poniżej do pobrania.

Całość konferencji do obejrzenia na naszym kanale YT.